reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Katlanabilir telefon pazarında yeni lider Huawei oldu

Katlanabilir telefon pazarında yeni lider Huawei oldu. Samsung katlanabilir telefon tarafında ilk defa ikinci sıraya düştü.

Katlanabilir telefon pazarını Samsung başlattı ve liderliği uzun yıllardır kimseye bırakmıyordu. Bu durum bugün değişti, Counterpoint Research 2024’ün ilk çeyrek verilerini paylaştı. Şirketin paylaştığı küresel verilere göre ilk çeyrekte katlanabilir telefon pazarının lideri, yüzde 35’lik pazar payı ile Huawei oldu. Samsung yüzde 23’lük pazar payı ile ikinci olurken, üçüncü sırada yüzde 12’lik pazar payıyla Honor yer aldı. Counterpoint Research tarafından bundan önce aktarılan verilere göre ilk çeyrekte Avrupa akıllı telefon pazarının tek kaybedeni Apple oldu. Avrupa akıllı telefon pazarı 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün ilk çeyreğine oranla yüzde 10 büyüdü, burada ana isimler arasında tek kaybeden isim yüzde 1’lik düşüş ile Apple oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün ilk çeyreğine oranla yüzde 7, Honor yüzde 67, Realme yüzde 59, Xiaomi ise yüzde 11 büyüme gösterdi. Sektörün Avrupa’daki ilk çeyrek lideri Samsung olurken, Counterpoint Research açıklamasına göre Realme’nin telefon satışları Türkiye dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok ciddi bir artış gördü.

Bundan önce uzun vadeli bir satış verisi dikkat çekmişti. Burada paylaşılan Altindex imzalı bir hesaba göre Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, son 10 yılda 3 milyara yakın telefon sattı. 2014’ün ilk çeyreğinden 2024’ün ilk çeyreğine geçen zamandaki satışlar hesaplandı, Samsung bu aralıkta en büyük rakibi Apple’dan 700 milyon daha fazla telefon satmayı başardı.

Toplam 2,2 milyarı gören Apple’a oranla hemen her bütçeye uygun onlarca telefonu bulunan, bu açıdan toplam satışta liderliği kimseye kaptırmamış olması çok da şaşırtmayan firma, son dönemde özellikle Galaxy S24 serisiyle ciddi bir satış ivmesi kazandı. Altindex tarafından paylaşılan  Çinli devlerden Xiaomi’nin 10 yılda 1 milyar satışı geride bıraktığı görüldü, OPPO 911 milyonda, Vivo ise 526 milyonda kaldı. ABD ambargosu nedeniyle telefon satışları eskiye oranla çok daha yavaş olan Huawei’nin ise 1 milyarı geçtiği gösterildi.

Avrupa akıllı telefon pazarı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle