reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa akıllı telefon pazarında tek kaybeden Apple oldu

Avrupa akıllı telefon pazarının ilk çeyreğinde büyük isimler arasında kayıp yaşayan tek şirket Apple oldu

Counterpoint Research tarafından aktarılan en son verilere göre ilk çeyrekte Avrupa akıllı telefon pazarının tek kaybedeni Apple oldu.

Avrupa Akıllı telefon pazarı 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün ilk çeyreğine oranla yüzde 10 büyüdü, burada ana isimler arasında tek kaybeden isim yüzde 1’lik düşüş ile Apple oldu. Samsung, 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün ilk çeyreğine oranla yüzde 7, Honor yüzde 67, Realme yüzde 59, Xiaomi ise yüzde 11 büyüme gösterdi. Sektörün Avrupa’daki ilk çeyrek lideri Samsung olurken, Counterpoint Research açıklamasına göre Realme’nin telefon satışları Türkiye dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok ciddi bir artış gördü. Bundan önce uzun vadeli bir satış verisi dikkat çekmişti. Burada paylaşılan Altindex imzalı bir hesaba göre Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, son 10 yılda 3 milyara yakın telefon sattı. 2014’ün ilk çeyreğinden 2024’ün ilk çeyreğine geçen zamandaki satışlar hesaplandı, Samsung bu aralıkta en büyük rakibi Apple’dan 700 milyon daha fazla telefon satmayı başardı. Toplam 2,2 milyarı gören Apple’a oranla hemen her bütçeye uygun onlarca telefonu bulunan, bu açıdan toplam satışta liderliği kimseye kaptırmamış olması çok da şaşırtmayan firma, son dönemde özellikle Galaxy S24 serisiyle ciddi bir satış ivmesi kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altindex tarafından paylaşılan yukarıdaki tabloda Çinli devlerden Xiaomi’nin 10 yılda 1 milyar satışı geride bıraktığı görüldü, OPPO 911 milyonda, Vivo ise 526 milyonda kaldı. ABD ambargosu nedeniyle telefon satışları eskiye oranla çok daha yavaş olan Huawei’nin ise 1 milyarı geçtiği gösterildi.

Daha önce iPhone 15 ailesinin en üstünde yer alan iPhone 15 Pro Max’in ilk çeyrekte dünyanın en çok satan akıllı telefonu olması ses getirmişti. Hem büyük hem de pahalı bir seçenek olan yani küresel olarak herkese hitap etmeyen telefonu, 2024 ilk çeyrek özelinde iPhone 15 ve iPhone 15 Pro takip etti. Listenin devamında ise iPhone 14, liderin direkt rakibi Samsung Galaxy S24 Ultra, Galaxy A15 GB, Galaxy A54, iPhone 15 Plus, Galaxy S24 ve Galaxy A34 gibi telefonlar karşımıza çıktı. 2023’ün ilk çeyreğinde liderliği iPhone 14 ile alan Apple, halen en çok geliri iPhone’lardan kazanıyor ve eylül ayında dört modelli iPhone 16 ailesini tanıtmaya hazırlanıyor.

Bundan önce yapay zeka odaklı Samsung Galaxy S24 ailesinin etkisiyle Güney Kore merkezli teknoloji devi yeniden telefon tarafının en büyüğü olmuştu. Samsung, geçtiğimiz aylarda paylaşılan verilere göre küresel akıllı telefon satışlarındaki liderliği Apple’a kaptırdıktan beş ay sonra yeniden ele geçirdi. Galaxy S24 serisiyle gerçekten çok ciddi ilgi gören marka, Counterpoint Research’ün verilerine göre şubat ayında 19,69 milyon akıllı telefon satarak yüzde 20 pazar payı elde etti ve 17,41 milyon telefon satarak yüzde 18 pay elde eden Apple’ı net bir şekilde geride bıraktı. Analistler Samsung’un liderliğe dönüşünü Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa pazarlarındaki güçlü satışlara bağlıyor, satışların önümüzdeki aylarda da artması bekleniyor.

Avrupa akıllı telefon pazarı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle