reklamı kapat

POPÜLER

BMW

Bir BMW fabrikasında robot köpek Spot görev yapıyor [Video]

Bir BMW fabrikasında robot köpek görev yapıyor. Burada spesifik olarak Hyundai’nin sahibi olduğu Boston Dynamics imzalı Spot kullanılıyor.

Aktarıldığı ve yukarıdaki videoda gösterildiği kadarıyla BMW’nin SpOTTO adını verdiği kendi ihtiyacı için özelleştirdiği robot köpek Spot, Hams Hall fabrikasındaki aşırı ısınan makineleri ve basınçlı hava sızıntılarını tespit etmek için görsel, termal ve akustik sensörler kullanıyor. Fabrikada çevreye zarar vermeden gezen ve hayati bir görev üstlenen SpOTTO, sorunsuz olarak merdiven çıkabiliyor ve dar alanlarda dahi çok kritik veriler toplayarak bunları tek bir merkeze analiz edilmesi için aktarabiliyor. Alman devi fabrikalarında insansı robotlar kullanma konusunda da çalışmalar yapıyor. İnsansı robot tarafının nispeten yeni isimlerinden Figure, geçtiğimiz aylarda önemli bir adım atarak ilk ticari anlaşmasını imzaladı ve bu bağlamda geliştirdiği ilk insansı robotunu (Figure 01 adında) ABD Güney Carolina’daki BMW üretim tesisine götüreceğini duyurdu. Figure o zaman TechCrunch’a yaptığı açıklamada ilk aşamada beş farklı göreve odaklanacaklarını aktarmış, bu robotun fabrikadaki çalışanların yerini alma gibi bir amacı ise bulunmuyor demişti. Figure ve BMW bu tarz bir teknolojinin gerçek üretim sürecindeki performansını görmek istiyor, bundan her iki tarafın da önemli bilgiler toplaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil üretim sürecinde rakipleri gibi sabit robotlardan uzun yıllardır yardım alan ve insansı robot konusunda da geride kalmak istemeyen Almanya merkezli dev otomobil üreticisi, insansı robotlar ile otomasyon sürecini daha “dinamik” hale getirmeyi amaçlıyor yani değişen şartlara daha uyumlu çözümler hedefliyor. İnsansı robotlar özel yapay zeka sistemleri ve görsel algılama yetenekleriyle klasik robotlardan farklı olarak değişen şartlara daha rahat şekilde uyum sağlayabiliyor.

BMW gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER