reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Atlas

Boston Dynamics imzalı insansı robot “Atlas” iş hayatına hazırlanıyor [Video]

 - Güncelleme: 06 Şubat 2024 08:52

Boston Dynamics tarafından geliştirilen dünyanın en gelişmiş insansı robot modellerinden Atlas çalışmaya hazırlanıyor.

Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics’in uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı ve ses getiren çok seviyede video paylaşımı yaptığı insansı robot modeli Atlas, bugün bir kez daha karşımızda yer alıyor. Robot için dün gece X hesabı üzerinden hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan şirket, dikkat çekmeyi başaran yeni video kapsamında, “İnsansı robotumuz güç, algı ve hareket kabiliyetini birleştirerek gerçek işlere hazırlanıyor.” açıklamasını yaptı. Burada bir otomobil fabrikasında olması simüle edilen Atlas, birçok benzerinden farklı olarak çevresinin daha fazla farkında ve şartlara dinamik olarak uyum sağlayabiliyor. Şu an özellikle robot köpek Spot ve depolara yönelik tasarladığı Strech ile ticari adımlar atabilen Boston Dynamics, önümüzdeki 2-3 sene içerisinde Atlas’tan da ciddi paralar kazanmaya başlayacak izlenimi oluşturuyor.

[haber id=”873180″

ABD’deki bir BMW fabrikasında da yardımcı insansı robotlar görev yapmaya başlayacak. Alanın nispeten yeni isimlerinden Figure, geçtiğimiz haftalarda önemli bir adım atarak ilk ticari anlaşmasını imzaladı ve bu bağlamda geliştirdiği ilk insansı robotunu (Figure 01 adında) ABD Güney Carolina’daki BMW üretim tesisine götüreceğini duyurdu. Fabrikada şimdilik bahsi geçen robottan kaç tane kullanılacağı bilinmiyor, robotun fabrikada ne yapacağı da henüz tam olarak açıklanmıyor.

Figure, TechCrunch’a yaptığı açıklamada ilk aşamada beş farklı göreve odaklanacaklarını aktarıyor, bu robotun fabrikadaki çalışanların yerini alma gibi bir amacı ise bulunmuyor. Figure ve BMW bu tarz bir teknolojinin gerçek üretim sürecindeki performansını görmek istiyor, bundan her iki tarafın da önemli bilgiler toplaması bekleniyor.

Otomobil üretim sürecinde rakipleri gibi sabit robotlardan uzun yıllardır yardım alan ve insansı tarafta da geride kalmak istemeyen Almanya merkezli dev otomobil üreticisi, yeni altyapı ile otomasyon sürecini daha “dinamik” hale getirmeyi amaçlıyor yani değişen şartlara daha uyumlu çözümler hedefliyor. İnsan benzeri hareket kabiliyetine sahip robotlar özel yapay zeka sistemleri ve görsel algılama yetenekleriyle klasik robotlardan farklı olarak değişen şartlara daha rahat şekilde uyum sağlayabiliyor.

İnsansı robot gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli