reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp için yolda olan çok sayıda yeni özellik ortaya çıkarıldı

Alandaki liderliğini uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen korumaya devam eden WhatsApp için çok sayıda yeni özellik ortaya çıkarıldı.

WABetaInfo’nun yeni keşiflerine göre yakında kişiler 1 dakika uzunluğunda sesli ve ayrıca video temelli durum güncellemeleri paylaşabilecek. Buna ek olarak WhatsApp topluluk grup sohbetlerinde paylaşılan tüm medyaların tek bir yerde gösterilmesini sağlayacak bir özellik geliştiriyor, kişilere yeni varsayılan sohbet temalarının verileceği de gösteriliyor. Burada toplam beş farklı renkte temalar sunulacak yani yeşil zorunlu olmayacak. Okunmamış mesaj sayısının uygulama her açıldığında otomatik olarak silinmesini sağlayacak faydalı bir ayar seçeneği geliştiren şirket, yakında sabitlenmiş mesajlarda bir görsel ön izlemesi göstermeye de başlayacak. Bu arada önümüzdeki aylarda WhatsApp içinde profil fotoğrafı üretilebilecek. WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, üretken yapay zeka alanında önemli sistemler geliştiriyor, yakında bunlar arasına WhatsApp merkezli bir profil fotoğraf üretme sistemi de geliyor. Bu güzel görünen sistem devreye alındığı zaman kişiler sadece yazarak farklı görseller üretebilecek ve bunları direkt olarak profil fotoğrafı yapabilecek. WhatsApp için elbette başka özellikler de geliştiriliyor. Örneğin yapılan yeni keşiflere göre yeni “arama/çağrı barı” altyapısını Android gibi iOS tarafında da sunmak adına çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu altyapıda sesli çağrı boyunca ekranın üstünde bir menü çıkıyor, orada hızlı bir şekilde çağrı sonlandırma ya da anlık olarak mikrofonu açıp kapatma imkanı sunuluyor. Yakında standart ile yapay zeka destekli çıkartma oluşturma araçlarını ayrı simgeler ile birbirinden ayıracağı da bulunan şirket, yine yakında iOS tarafında da profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasına engel getirecek. Kanallar bölümünde “iş, eğlence, spor” vb. gibi kanal kategorileri sunacak servis, depolama yönetimi altyapısına da “kanallar ya da sohbetler” gibi filtreleme kategorileri getirecek.

WhatsApp bundan önce tanıttığı aşağıda görebileceğiniz yeni arayüz tasarımı ile ses getirmişti. Yeşil rengin hakim olduğu modern yeni tasarım, iOS ile Android tarafında oldukça yakın görünüyor, Android uygulamasında artık iOS’taki gibi alt navigasyon barı sunuluyor. Yeni arayüze arananların daha rahat bulunması için sohbet filtreleri (Sohbetler içinde en üste seçilebilir menü şekilde) ekleyen şirket, yeni arayüzde simgeleri de yeniliyor. Koyu modu da güncelleyen ve kontrastı artırarak gece kullanımını daha kolay hale getiren firma, eklenti menüsünü de tazeliyor.

WhatsApp

WhatsApp haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition