reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV muafiyetli araç üst limiti

TESK başkanı yineledi; otomotivde ÖTV indirimi isteniyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, otomotivde ÖTV indirimi konusunda açıklamalarda bulundu.

ÖTV indirimi özellikle sosyal medya mecralarında son günlerde gündemde. Kullanıcılar arasında bir vergi indirimi geleceği konuşuluyordu. Bu beklentiye bir yenisi de Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’ndan geldi. Başkan Bendevi Palandöken özellikle ticari araç sürücülerinin araçlarını değiştirmek için ÖTV indirimi beklediğini söyledi. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda yapılan otomotivde ÖTV düzenlemesi sonucunda araçlar vergisiz fiyatlarına göre gruplandırılmıştı. Bu limitlerin genişletilmesi ile araçların bir üst vergi dilimine girmemesi de gelen öneriler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yaş nedeniyle çalışamaz duruma gelen okul servis araçları, taksi ve benzeri birçok ticari aracın yenilenmesi gerektiği unutulmamalı. Bununla birlikte şahsi aracını da yenilemek, satmak isteyen binlerce vatandaş var. Piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı.

Yeni bir araç alınmak istendiğinde vergiler ile aracın fiyatı neredeyse iki katına çıkıyor. Üstelik araç fiyatları kur nedeniyle son 4 yılda yüzde 200 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Fiyatlar böyle iken, esnafımızın 2 yıldır durumu ortadayken, geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi yeniden araç alımlarında ÖTV indirimi yapılması hem esnafı hem piyasaları rahatlatır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirimi bütçede açık yaratarak devlete zarar ettirmek yerine, tam tersi araçların yenilenmesiyle hem piyasalar zincirleme olumlu etkilenecek, hem üretim ve yatırımların artmasıyla istihdama katkı sağlanacak, hem sanayinin hurda ihtiyacına destek olunacaktır. Hatta bu ÖTV indiriminin hurda teşviki ile de desteklenmesi, hurda ithalatımızı azaltarak sanayicinin yüzünü güldürürken cari açığa da olumlu katkı yapacaktır” dedi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra