reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV indirimi

OSD’den ÖTV indirimi ve otomobil satışlarıyla ilgili açıklama

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, ÖTV indirimi ve KDV desteğinin önümüzdeki süreçte devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Temmuz ayının başlangıcı yaptığımız hafta içerisinde Türkiye’nin önemli gündem maddelerinin başında ÖTV indirimi vardı. Geçtiğimiz yılın kasım ayında başlayan ve yapılan hamlelerle bu yıl 30 Haziran’a kadar uzatılan süreç içerisinde KDV desteğinin de olduğunu biliyoruz. 1 Temmuz itibarıyla sonlanmasının ardından hükümet cephesinden herhangi bir adım atılmaması da çokça konuşulan durumlardan birisi oldu. Nitekim resmi kaynaklardan paylaşılan resmi bilgilerde ilk 6 ayda satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 45 gerilediğine ve 30 Haziran’dan bu yana geçen kısa sürede ise satışlar adeta durduğuna vurgu yapıldı. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, kısa süre içerisinde müdahalenin yapılmasının elzem olduğuna dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirimi ve teşvikler devam etmeli

Teşviklere rağmen yılın ilk yarısında yüzde 45 daralarak 195.144 adetlik satış adedine gerileyen pazar söz konusu. Sürecin sürdürülemez nitelikte olduğunu ifade eden Yenigün; “OSD olarak, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın otomotiv değer zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesi çok önemli bir etkendir. İç pazar, yılın başından bu yana vergi indirimi desteğine rağmen yüzde 45 geriledi. ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. Otomotiv sektörünün tamamı için önemli ölçüde destek sağlayan bu programın sona ermesi ile sektörün içinde bulunduğu koşullar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv sektörünün tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile sektörün bu dönemde zarar görmemesi için destek programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır. Söz konusu desteğin devam ettirilmemesi sanayinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır.” ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili hala bir girişimde bulunmayan hükümet tarafının atacağı hamle merakla bekleniyor.