reklamı kapat

POPÜLER

Motorin

Bir zam daha; benzin fiyatlarına üzen müdahale geldi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre benzin fiyatlarına sürücüleri oldukça üzecek bir müdahale geldi.

Değişen kur oranlarının ve dünyada artan petrol fiyatlarının ardından sürücüleri üzecek bir haber daha geldi. Buna göre Ankara’da ortalama 6,89 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,16 lira oluyor. Benzinin litresi İstanbul’da 6,81 liradan 7,08 liraya, İzmir’de 6,88 liradan 7,15 liraya yükseliyor. Fiyatlar serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor. Ancak Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan konu ile ilgili sürücüleri bir nebze mutlu eden bir diğer açıklama da yapıldı. Yapılan açıklama sürücüleri artan fiyatlardan koruyan “Eşel Mobil” sistemi ile ilgili. Buna göre motorinde de uzun sürenin ardından eşel mobil sisteminin devreye alınacağı söylendi. Yani demek oluyor ki bundan sonraki olası fiyat artışları benzin ve motorinde pompa satış fiyatına etki etmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistem. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumak. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Şimdi ise tekrardan devreye giriyor.

İlginizi çekebilir

2020 Ford F-Serisi Super Duty