reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Akaryakıt fiyatlarına sürücüleri üzecek yeni müdahale

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre akaryakıt fiyatlarına sürücüleri oldukça üzecek bir müdahale geldi.

Değişen kur oranlarının ve dünyada artan petrol fiyatlarının ardından sürücüleri üzecek bir haber daha geldi. 26 Ağustos’u 27 Ağustos’a bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere  benzine 16, motorine 11, otogaza ise 5 kuruş zam yapıldı. Buna göre Ankara’da ortalama 6,26 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,37 lira oluyor. Motorinin litresi İstanbul’da 6,20 liradan 6,31 liraya, İzmir’de 6,28 liradan 6,39 liraya yükseliyor. Fiyatlar serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor. Benzinde ise durum daha vahim. Benzinin litresi İstanbul’da 6,60 liradan 6,76 liraya çıkıyor.  Bu da demek oluyor ki benzin Ankara’da 6,83, İzmir’de 6,84 liradan satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatlarına Eşel Mobil Sistemi dur diyemez mi?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistem. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumak. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Şimdi ise tekrardan devreye girmesi olası. Ancak şu an için böyle bir gelişme söz konusu değil. Fiyatlar belli bir sınırı aşmadığı sürece Eşel Mobil sistemi devreye girmiyor. Yani anlayacağınız fiyatlar cebimize direk olarak yansıyacak.

İlginizi çekebilir

2020 Ford F-Serisi Super Duty