reklamı kapat

POPÜLER

Eşel Mobil sınırlarını zorluyor; motorin için yeni zam

Sürücülere beklenen müjde; benzin indirimi gerçekleşti

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre beklenen benzin indirimi yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde değişen kur oranlarının ve dünyada artan petrol fiyatlarının ardından sürücüleri üzecek bir haber daha gelmişti. Buna göre Ankara’da ortalama 6,89 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,16 lira olmuştu. Benzinin litresi İstanbul’da 6,81 liradan 7,08 liraya, İzmir’de 6,88 liradan 7,15 liraya yükselmişti. Dolar kurunun düşüşe geçmesinin ardından bu olumsuz kablo bir nebze değişiyor. Çünkü beklenen benzin indirimi gerçekleşmiş durumda. Bugünden itibaren benzinin litre fiyatının 11-12 kuruş arasında ucuzlaması bekleniyor. Buna göre benzin İstanbul’da 6.70 liradan satılacak. Akaryakıt fiyatları serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumak. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Şimdi ise tekrardan devreye giriyor. Bu sistemin sadece zamlar için devlere girdiğini de hatırlatalım. Yani yapılan benzin indirimi ile Eşel Mobil Sistemi’ni devreye sokmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otogazda durum ne?

Akaryakıt giderlerini azaltmak isteyen çoğu LPG sürücüsünün gözü kulağı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasındaydı. Beklenen açıklama kullanıcıları rahatlattı. Buna göre LPG fiyatlarında indirime gidilme kararı alındı. Geçtiğimiz günden itibaren geçerli olmak üzere otogaz litre fiyatı 9 kuruş ucuzladı. Öte yandan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan LPG kullanıcılarını sevindirecek bir diğer haber, geçtiğimiz aylarda gelmişti. Son günlerde iyiden iyiye artan otogaz fiyatları kullanıcıların tepkilerini toplamış, bunun üzerine sendika konu ile ilgili bir çalışma yapmıştı. Akaryakıttan tanıdık olduğumuz Eşel Mobil sistemi, otogaz için de kullanılmaya başlanmıştı. Böylece dizel ve benzinde olduğu gibi gelen zamlar pompaya yansımıyor. Gelen artışlar doğrultusunda ÖTV miktarında indirim yapılacak.

İlginizi çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi