reklamı kapat

POPÜLER

yakıt6

Bunlara dikkat edin; daha az yakıt harcayın [Nasıl yapılır?]

Gerek sürüş öncesinde, gerek sonrasında uygulayabileceğiniz küçük tavsiyeler sayesinde otomobilize daha az yakıt yaktırmanız mümkün.

yakıt-1

Lastik basınçlarınıza dikkat edin

Lastik basınçları, güvenli sürüşten yakıt ekonomisine kadar birçok konuyu etkiliyor. Her otomobil büyüklüğüne ve ağırlığına göre farklı basınç değerlerine sahiptir. Üreticilerin verdiği lastik basınçlarına uymak ve bu oranları düzenli kontrol etmek size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre uygun olmayan lastik basınçları yüzde 6’ya kadar yakıt kaybına yol açıyor. Siz siz olun, haftada bir lastik basınçlarınızı kontrol edin.

yakıt3

Motor yağınıza dikkat edin

Motor yağları aracınızın verimli çalışması için hayati önem taşıyor. Pistonların işlevini yerine getirmesi sırasında, sürtünmeyi minimuma indirmeyi amaçlayan motor yağları, işlevini kaybetmesi yada uygun modelin kullanılmaması durumunda verimliliğe zarar verecektir. Temiz bir motor yağının yüzde 2‘ye kadar yakıt tasarrufu sağlayabileceğini de hatırlatalım.

yakıt4

Hava filtrelerinizi düzenli olarak temizleyin

Hava filtreleri dışarıdan alınan oksijeni daha temiz bir şekilde motora iletmekten sorumludur. Parçacıklardan arınan oksinen daha saf bir şekilde yanar. Böylece motorunuz daha rahat bir şekilde daha çok güç üretir. Kirlenen hava filtreleri motorunuza yeterince oksijen gitmesi engeller. Bu sebeple yakıtınızı tam olarak yakmadan atarsınız. Bu da ekonomimize negatif etki yapar.

yakıt-2

Bakımlara gereken önemi verin

Otomobilinizde oluşacak herangi bir arıza, yakıt ekonominize doğrudan etki yapabilir. Hatta çoğu zaman bu tip arızaları fark etmeniz mümkün bile olmayabilir. Yakıt enjektörü gibi önemli aksamlarda oluşabilecek sorunlar size yüzde 40 daha fazla yakıt tüketimi olarak geri dönecektir. Bakım zamanlarını ihmal etmemenizi öneririz.

yakıt7

Sürüş eğitimleri

Sürüş eğitimleri size otomobil sürmek hakkında hatati bilgiler öğretecektir. Bu bilgiler yolunuza güvenle devam etmenizin yanında daha az yakıt tüketmenize de yardımcı olabilir. Örneğin boş yollarda apex çizgerini kullanmak ve doğru viteste ilerlemek gibi konular size tasarruf sağlayacaktır.

yakıt6

Az miktarda yakıt almayın

Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinin bilincindeyiz. Çoğu sürücü fiyatların çok pahalı olmasından dolayı depolarını tek seferde dolduramıyor. Ancak küçük miktarlarda akaryakıt almanın bir tehlikesi var. Eğer deponuzda kalan benzini dibine kadar kullanırsanız, depoda biriken tortuları da motorunuzun emmesine izin vermiş olursunuz. Tahmin edersiniz ki bu da aracınıza zarar verecektir. Bu yüzden yakıt depolarının en sonuna kadar kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

yakıt5

Gereksiz ağırlıklardan kurtulun

Bagajınızda taşıdığınız masa, sandalye gibi sürekli kullanmayacağınız eşyalarınız size fazladan ağırlık getirir. Fazladan ağırlığın da aracınıza fazla yaktıracağını tahmin etmek zor değil. Kullanmayacağınız eşyaları otomobilinizde tutmayın.

Freni ve gazı doğru kullanın

Hayal edin, yolun sonunda kırmızı ışık yanıyor. Birazdan duracaksınız. O halde gereksiz gaza basmaya gerek yok, değil mi? Aynı şekilde çok fazla fren yapmak da hızınızı gereksiz düşürecektir. Aracınızın kendi ivmelenmesini kullanmayı deneyin. Hem gaz hem fren pedalını az kullanın.

İlginizi çekebilir

Hidrojen yakıt hücreli otomobil Hyundai Nexo