reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Play Store

Android kullanıcılarına kötü haber! Google Play Store’da fotoğraflarınızı çalan 29 uygulama tespit edildi

Android ekosisteminin uygulama merkezi Google Play Store, yine can sıkan bir sorunla gündemde. Bu sefer fotoğraflarınızı çalmak dahil bir çok zararlı barındıran 29 uygulama tespit edildi.

Google, Play Store için son dönemde ipleri daha sıkı tutuyor. Denetlemelerini artıran ve özel teknolojiler kullanan firma, yine de zararlı yazılımların / uygulamaların önüne geçemiyor. Bu konuda rakip Apple App Store’un oldukça gerisinde kalan market, yine kötü bir keşifle karşımızda bulunuyor. Trend Micro tarafından bulunan kamera / fotoğraf odaklı 29 uygulama, söylendiği kadarıyla kişilerin fotoğraflarını çalıyor ve izinsiz olarak pornografik içerikler dahil birçok reklam gösteriyor. Kilit ekranına bile üzerine basıldığı zaman para hırsızlığına kadar giden reklamlar gösteren uygulamalar, söylendiği kadarıyla toplamda 4 milyondan fazla indirilmiş durumda. Kişisel fotoğraflar yanında kişisel bilgileri de çalan bu ücretsiz uygulamalar, kullanıcılar tarafından kolay kolay silinemiyor deniyor. Uygulamaların burada özel sistemler ile kendilerini arka plana gizlediği belirtiliyor. Şu an bu 29 uygulamanın Google tarafından Play Store içerisinden kaldırıldığı gelen bilgiler arasında. Ancak elbette bunlar bulunmuş olanlar. Markette buna benzer birçok başka benzer uygulamanın olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden uygulama indirirken çok ama çok dikkat etmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store için daha ciddi adımlar atmak zorunda

Açıkça görüldüğü üzere alınan önlemler bir işe yaramıyor. Durum daha da kötüye gitmeden mutlaka farklı bir yolun denenmesi gerekiyor. Aşırı özgürlük göründüğü üzere fayda değil zarar sağlıyor. Marketten kaldırılan uygulamaları direkt olarak burada görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

187 megapiksel fotoğraf çekebilen model