reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store LOG Tasarım

Play Store merkezli kötü amaçlı içerikler 600 milyon indirmeyi gördü

Google, Play Store güvenliğini artırmak adına önemli adımlar atıyor. Ancak buna rağmen marketteki kötü amaçlı içerikler 600 milyon indirmeyi görmüş durumda.

Kaspersky tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Android ekosisteminin merkezi olan Google Play Store uygulama marketinden 2023 yılında tam 600 milyondan fazla kötü amaçlı içeriğe sahip oyun / uygulama indirildi. 3 milyondan fazla uygulamaya sahip platform için hesaplanan bu sayı gerçekten inanılmaz görünüyor (Gerçek Kaspersky verilerinden daha da fazla olabilir), Google marketi halen yüzde 100 güvenli hale getiremiyor. Play Store’a giriş yapan birçok uygulama güvenli bir temel üzerine kuruluyor, daha sonra ise gönderilen güncellemeler ile zararlı hale getiriliyor. Google bunu çözmek adına bazı sistemler geliştiriyor ve bu konuda en son ses getirenlerden birisi Google Play Protect oluyor. Android tarafında birçok farklı zararlı bulunuyor. Bunların bazıları telefonlardan veri çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları gizli şekilde bazı aboneliklere üye yapıyor. Bazı zararlılar ise kişilerin banka bilgilerini, bağlı olarak paralarını ve kişisel bilgilerini çalmaya odaklanıyor. Bu uygulamalara karşı bir güvenlik katmanı daha getiren internet devi Google, geçtiğimiz ay Google Play Protect sistemine bir “uygulama tarama” özelliği getirileceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakında herkes için aktif edilecek bu sistem, Google Play Store’dan ya da farklı konumlardan yüklenmek istenen mobil uygulamaların, telefona daha yüklenmeden önce zararlılara (Malware vb.) karşı taranmasına imkan tanıyacak. Bu sayede bir uygulamadaki zararlı daha sisteme tam olarak yerleşmeden önce tespit edilebilecek. Kod seviyesinde tarama yaptığı aktarılan bu altyapı, gerçekten çok önemli görünüyor çünkü Android tarafında kişiler genelde masum görünen uygulamalardan vuruluyor. Bu altyapı görünüşü masum, içi ise kötü niyetli kodlarla dolu uygulamaların tespit edilebilmesini kolaylaştıracak.

Google Play Store yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli