reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store

Google’ın dev “Play Store” temizliği önemli detaylar veriyor

İnternet devi Google, Play Store’un uygulama tabanı için oldukça eleştiriliyor. Birçok sahte ve zararlı uygulamanın kolaylıkla karşımıza çıktığı market, 2017’de büyük bir temizlik operasyonuna girmiş görünüyor.

Google‘ın kısa süre önce yaptığı açıklamaya göre 2017 içerisinde Play Store‘dan tam 700 bin kötü uygulama kaldırmış. Farklı nedenlerden dolayı Google Play politikasını ihlal elden bu uygulamalar, şirketten kaçamamış duruyor. 700 bin uygulama 2016’ya oranla tam yüzde 70 oranında artış anlamına gelirken, internet devi kötü niyetli geliştiricileri de unutmadığını belirtiyor. 2017’de 100 bin kötü geliştiriciyi platform dışına aldığını söyleyen şirket, kötü uygulamaların yayılmasını önleme konusunda da güzel bir yıl geçirmiş. Söylendiği kadarıyla kötü olduğu belirlenen uygulamaların yüzde 99’u daha kimse tarafından yüklenmeden kaldırılmış.

Google Play Store büyümeye devam ediyor

Son döneme kadar uygulama marketini Apple’ın App Store’da yaptığı gibi kontrolü altında tutmayan Google, bunu değiştirmekte kararlı. Artan güvenlik sorunları ve sahte uygulamalar birçok kişinin Android dünyasına girmesini engelliyor. Açıklanan en son rakamlara göre sadece dördüncü çeyrekte 19 milyon yeni uygulama indirilen market, yapılanlarla kullanıcılar için daha güvenli hale geliyor. Bu elbette herkes için güzel dururken, daha atılması gereken büyük adımlar bulunuyor. Şirketin marketi büyütmek adına esnek tuttuğu uygulama kontrol yapısını mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor.