reklamı kapat

POPÜLER

App Store ve Play Store LOG Tasarım

Apple ve Google, uygulama marketlerinde büyük temizlik yaptı

Apple ve Google, ikinci çeyrekte App Store ve Play Store merkezli olarak büyük temizlik yaptı. Rakam 500 binin üstünde.

Yayınlanan bir rapora göre Apple ve Google, 2022’nin ikinci çeyreğinde App Store ve Play Store‘dan tam 592 bin uygulamayı liste dışına çıkardı. Bu uygulamaların büyük bölümünün güncellenmediği için arama sonuçlarından ve kategorilerden gizlendiği aktarılıyor. Bu 592 bin uygulamanın arasında “zararlı” ve “kopya” uygulamalar da yer alıyor. Firmalar güvenlik araştırmacılarından gelen bildirimler ve kendi incelemeleri sonrasında özellikle zararlı uygulamaları temizleme konusunda her ay yoğun bir tempo ile çalışıyor. Bu konuda en çok mesaiyi Google tarafı Android uygulama marketi Play Store için yapıyor. Firma burada açık yapının derdini çekiyor. Apple ve Google’ın 2022’nin ilk çeyreğinde ise marketlerden 220 bin kadar uygulama kaldırdığı hatırlatılıyor.

Apple dünyasının uygulama marketi App Store, genel olarak güvenli bir market konumunda. Buna karşı geçmişte birçok can sıkıcı gelişmeyle de gündeme gelen market, çok büyük bir kullanıcı kitlesine hitap ettiğinden kötü niyetli uygulama geliştiricilerin hedefinde yer alıyor. Bu konuda geçtiğimiz dönemde bazı bilgiler veren teknoloji devi Apple, 2021’de 1,6 milyonun üzerinde riskli ve güvenilmez uygulamanın ve uygulama güncellemesinin kullanıcıları dolandırması engellendiklerini duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1,5 milyar dolarlık dolandırıcılık faaliyetini engellediklerini aktaran Apple, 2021’de 157 binden fazla spam, kopya ve kullanıcılarını yanlış yönlendiren uygulamayı da markete almadıklarını söyledi. 34 binden fazla uygulamayı gizli özellikler üzerinden engelleyen Apple, 800 binden fazla geliştiriciyi yasakladıklarını da duyurdu. Firma 340 binden fazla uygulamanın ise gizlilik ihlalleri / politikaları nedeniyle App Store içerisine alınmadığını belirtmişti.

Apple ve App Store yeniliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın