reklamı kapat

POPÜLER

iPad

Yeni temel seviye iPad için detaylar ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple, şu an birçok farklı iPad üzerinde çalışıyor. Gelen bilgilere göre giriş seviyesi yeni bir iPad modeli de yolda.

Apple, halen çok ciddi oranda iPad satışı yapıyor. Tablet pazarını özellikle yazılım desteği üzerinden domine eden firma, iPad’leri uzun süredir herkese hitap edecek şekilde geliştiriyor. Bu bağlamda üst seviye “Pro” modeller yanında alt seviye seçenekler de karşımıza çıkıyor. Yapılan son sızıntıya göre firmadan gelecek bir sonraki temel seviye iPad, yukarıda görebileceğiniz şekilde köşeli kenarlara sahip olacak. 10. jenerasyon olarak geçen tablet, tasarımsal olarak güncellenecek ancak çerçeveler yine kalın olacak. Çünkü üründe alt çerçeveye yerleştirilmiş bir fiziksel Touch ID sensörü kullanılacak.

Touch ID’yi yeni nesil “Air” modellerde güç butonuna koyan Apple, bunu yüksek ihtimalle maliyet nedeniyle temel modelde tercih etmeyecek. Gücünü A14 Bionic işlemciden alacak tablet, USB-C portunu eksik etmeyecek ve 5G desteğine de sahip olacak. Hatta 5G destekli en ucuz iPad olması beklenen cihaz, dörtlü hoparlör sistemi taşıyacak ve arkasında tek bir kameraya ev sahipliği yapan bir modül barındıracak. Yıl sonunda tanıtılması beklenen ürün, Türkiye’de 7.200 TL’den daha ucuz olmayacaktır.

Apple, iPad tarafında OLED konusunda da planlar yapıyor. Firma mevcut OLED panelleri nedense iPad’ler için yeterince sağlam / uzun ömürlü / iyi bulmuyor. Ancak bunu değiştirmek adına çalışmalar sürüyor. Bu konuda Güney Kore merkezli Samsung Display ve LG Display firmalarıyla çalışmalar yapan Apple, söylendiği kadarıyla OLED iPad’leri olabildiğince hafif tasarlamak istiyor. Bunun arkasında spesifik olarak panellere odaklanan özel bir üretim tekniği yer alıyor. Bu tabletler için kullanım ömrünü artıracak bir özel ekran üstü katman da geliştirdiği aktarılan teknoloji devi, ürünlerin “rakipsiz” bir görüntü kalitesi sunmasını da istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz OLED paneller pikselleri kapatabildiği için gerçek siyahlar sunuyor ve canlı renkler oluşturabiliyor. OLED’i başka cihazlarında uzun süre kullanan firma, iPad tarafında kesinlikle bir “OLED yanığı” istemiyor. Birçok benzerinden daha yüksek parlaklık sunacağı düşünülen OLED’li ilk iPad modellerini 2024 itibarıyla satışa sunulması bekleniyor.

iPad planları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display