reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

Önemli güvenlik açıklarını kapatan Google Chrome 104 çıktı

Bazı eleştirilere rağmen dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome için yeni sürümler çıkmaya devam ediyor.

Google Chrome için kısa süre önce masaüstünde 104. sürüm indirmeye sunuldu. Bu güncellemeyi herkesin hemen yapması gerekiyor çünkü açıklamaya göre tam 27 farklı güvenlik açığı kapatılıyor. Bu güvenlik açıklarının büyük bölümü Google’ın geliştirme ekipleri tarafından bulunmamış. Ödül programı kapsamında (104. sürümde kapatılan bir açıktan 10 bin dolar alan var) güvenlik araştırmacıları tarafından bulunan açıklar, direkt olarak burada teknik açıdan detaylandırılıyor. Bu arada bulunan açıklar Chrome ile aynı temeli paylaşan Opera ve Edge gibi “Chromium” temelli diğer tarayıcıları da riske atıyor olabilir. Bu açıdan diğer tarayıcıların da son sürümlerine geçmek büyük önem arz ediyor.

Google Chrome bundan önce logo konusunda ses getirmişti. Tarayıcını logosu geçtiğimiz aylarda çıkan 100. sürüm ile 2022 versiyonuna geçmişti. 2014’te geçilen son logo ile 2022’de geçilen yeni logo arasındaki en büyük fark, yukarıda da görebileceğiniz üzere yeni logodan gölgelerin atılması oldu. Firma bunun haricinde renkleri daha koyu hale getirdi, bu tasarım çok minimal değişiklik nedeniyle internet dünyasında dalga konusu oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diğer platformlarda da Chrome logosu üzerinden işletim sistemlerinin tasarım dillerine özel ufak değişiklikler yapan Google, geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla süreçte çok farklı logolar da tasarlamış. Yeni logonun tasarım aşamasında aşağıda gördüğünüz tasarımlar da gündeme gelmiş. Burada gerçekten ilginç denemeler yaptığı görülen şirket, logo tasarımı konusunda son aşamada bilindik görüntüden uzaklaşmak istememiş.

Google Chrome detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle