reklamı kapat

POPÜLER

HBO Max LOG Tasarım

İddia: HBO Max için Türkiye macerası kesin olarak bitti

HBO Max servisi için geçtiğimiz ay çıkan gelişme gerçek olmuş gibi görünüyor. Buna göre firmanın Türkiye macerası net olarak sona erdi.

Geçtiğimiz ay yapılan bir resmî açıklama ile Disney+ sonrasında Türkiye’ye gelmesi beklenen HBO Max platformu için Türkiye ve birkaç diğer ülkede yapılması planlanan faaliyetler durduruldu. Firma buna bağlı olarak Türkiye merkezli yerel içerik projelerini de dondurmuştu. Olumsuz seyreden küresel ekonomik göstergeler sonrasında büyük bir yeniden yapılanmaya giren firma, Erdem Tatar tarafından ortaya atılan iddiaya göre Türkiye konusunda kapıları tamamen kapattı. Daha önce ufak da olsa bir beklenti vardı ancak bu beklenti bugün itibarıyla tamamen sona ermiş gibi görünüyor. Tatar, bu üzücü konudaki resmî açıklamanın ise yakında geleceğini söylüyor. Türkiye’de uzun süredir birçok yerli içeriğe yatırım yapan HBO, genel olarak maliyetleri azaltmak istiyor ve mevcut ekonomik durumlar göz önüne alındığı zaman şirket için mantıksız durmuyor.

HBO için küresel açıdan ise işler genel olarak iyi gidiyor. Örneğin Netflix, 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Yapılan resmî açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Tekrar abone kazanmak adına “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketi üzerinde planlar yapan şirket, şu an pek de güzel zamanlar geçirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok kaliteli içeriklere odaklanan HBO Max ve HBO ikilisi ise yükselişte bulunuyor. Yapılan son paylaşıma göre geçtiğimiz yıl HBO ve HBO Max’in abone sayısı 13 milyon kadar artış gösterdi. Bununla beraber toplam abone sayısı 77 milyona yaklaştı. Netflix’in toplam abone sayısı ise halen 221 milyon gibi çok daha yüksek bir seviyede yer alıyor.

Üzücü HBO Max gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi