reklamı kapat

POPÜLER

Netflix HBO Max LOG Tasarım

Resmî açıklama geldi: “HBO Max Türkiye faaliyetleri durduruldu”

Türkiye yolcusu HBO Max için geçtiğimiz hafta çıkan üzücü iddia resmileşti. Buna göre firma Türkiye macerasını şimdilik bitirdi.

Yapılan resmî açıklamaya göre Disney+ sonrasında Türkiye’ye gelmesi beklenen HBO Max platformu için Türkiye ve birkaç diğer ülkede yapılması planlanan faaliyetler durduruldu. Firma buna bağlı olarak Türkiye merkezli yerel içerik projelerini de sonlandırdı. Bu büyük bir yeniden yapılanma ile gelen Türkiye faaliyetlerini durdurma kararının arkasında maddi tasarruf yer alıyor. Türkiye’de uzun süredir birçok yerli içeriğe yatırım yapan HBO’nun, küresel ekonomik göstergelerdeki olumsuz görünüş nedeniyle değişikliğe gittiği görülüyor. Firma genel olarak maliyetleri azaltmak istiyor ve bu adım son durumlar göz önüne alındığı zaman şirket için çok da mantıksız durmuyor.

HBO için daha önce de söylediğimiz gibi küresel açıdan işler genel olarak iyi gidiyor. Örneğin Netflix, 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Yapılan resmî açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Tekrar abone kazanmak adına “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketi üzerinde planlar yapan şirket, şu an pek de güzel zamanlar geçirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok kaliteli içeriklere odaklanan rakiplerden HBO Max ve HBO ikilisi ise yükselişte yer alıyor. Yapılan son paylaşıma göre geçtiğimiz yıl HBO ve HBO Max’in abone sayısı 13 milyon kadar artış gösterdi. Bununla beraber toplam abone sayısı 77 milyona yaklaştı. Netflix’in toplam abone sayısı ise halen 221 milyon gibi çok daha yüksek bir seviyede yer alıyor.

Üzücü HBO Max gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi