reklamı kapat

POPÜLER

2022 Ford Bronco

Ford Bronco için nihayet tarih verildi; Avrupa’ya geliyor

Tanıtımının üzerinden geçen üç yılın ardından Avrupa pazarı için onayı gelen yeni nesil Ford Bronco, Lander Rover Defender’a dişli rakip olacak.

Ford’un Temmuz 2020’de resmi olarak tanıtımını gerçekleştirdiği Bronco, arkasında barındırdığı mirasın hakkını veren bir dönüş yaptı. Amerika’da kısa sürede ilgi odağı olmaya başlayan model için “Sport” rozetiyle kompakt segmente de yansıtılan maceranın Avrupa ayağındaki bilinmezlik de bugün itibarıyla sona erdi. Eylül 2021’de CEO Jim Farley’nin açıklamalarıyla hazırlık mesajlarının verildiği Ford Bronco Avrupa satışları için resmi kaynaklar bugün bir duyuru gerçekleştirdi. Bu duyuru kapsamında eğer bir değişiklik olmaz ise aracın Avrupa satışları 2023 içerisinde başlayacak. İlk sahipleriyle bululacağı 2023’ün ikinci yarısı için şimdilik sınırlı adetlere parmak basan Ford, 2024 ile birlikte daha kapsamlı bir satış operasyonuna işaret ediyor.

2021 Ford Bronco

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Bronco özellikleri

Yeni jenerasyon Bronco, 94 milimetrelik değeriyle sınıfının en iyi yerden yükseklik ve 851 milimetre ile yine sınıfının en iyi suya giriş değerine sahip. Ford’un açıkladığı bilgilere göre Bronco, 29 derece yaklaşma ve 37,2 derece uzaklaşma açılarına sahip olacak. Ayrıca araç için segmentte ilk kez doğrudan fabrikadan 35 inçlik arazi lastikleriyle sipariş edilebilme opsiyonu da kullanıcıları bekliyor. Altyapı elemanlarının temel taşları arasında yer alan süspansiyon sistemine baktığımızda ise ön bölümde bağımsız mimarinin kullanıldığını görüyoruz. Arka tarafta da arazi dinamiklerini eniyileme adına kullanılan yaylar, uzun yol sürüşleri için de optimize edilmiş durumda. Modelin Dana imzalı diferansiyel kilitlerinin kullanılmış olması da meraklılarının ilgisini çekecek parçalar arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirilen özel “Zemin Yönetim Sistemi” kapsamında araçta; “Normal, Eco, Sport, Kaygan, Kum, Baja, Çamur ve RockCrawl” sürüş modları sunuluyor. “Trail Toolbox” adıyla sunulan pakette ise düşük hızlarda tork iletimi sağlayan elektronik sistem, tek pedalla sürüş kontrolü, düşük oranda hız sabitleme gibi parçalar karşımıza çıkıyor. Yeni Bronco’nun kaputunun altında ise bizleri iki farklı seçenek karşılıyor. Giriş seviyesinde 2,3 litrelik dört silindirli motor 270 beygir güç ve 420 Nm torkla geliyor. Bir üst pakette ise 2,7 litrelik V6’nın 310 beygir güç ve 542 Nm torkla yola çıkıyor. Şanzıman noktası da şüphesiz araç için kritik. Ford burada 7 ve 10 kademeli otomatik şanzımanları ön plana çıkartıyor. Bronco’da 4×4 sistemleri de iki farklı opsiyon üzerine kurulu. Standart olarak sunulan sunulan sistemin yanında opsiyonel olarak içerisinde iki adet elektromekanik aktarma kutusu barındıran ve yüksek odanlı şanzıman kontrolü de sağlayan paket kullanıcıları bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video