reklamı kapat

POPÜLER

Netflix HBO Max LOG Tasarım

İddia: “HBO Max Türkiye faaliyetleri durduruldu”

Türkiye yolcusu HBO Max için bugün üzücü bir iddia gündeme geldi. Buna göre firma Türkiye macerasını bitirmiş olabilir.

Tv100‘den Birsen Altuntaş’ın haberine göre Türkiye İçerik İcra Direktörlüğünü Mia Edde’nin, baş yapımcılık görevini de Nermin Eroğlu’nun yaptığı HBO Max platformu için Türkiye ve birkaç ülkede yapılması planlanan faaliyetler durduruldu. Geçtiğimiz aylarda HBO Max Türkiye operasyonun başında Turkcell Dijital Medya ve Eğlence Direktörü ve TV+ yöneticisi Barış Zavaroğlu olacak bilgisi gündeme gelmişti. Şimdi gelen Türkiye faaliyetlerini durdurma kararının arkasında ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Türkiye’de uzun süredir birçok yerli içeriğe yatırım yapan HBO’nun, şimdilik küresel ekonomik göstergelerdeki olumsuz görünüş nedeniyle küçülme ya da duraklama planladığı tahmin ediliyor. Firmanın Türkiye operasyonunu ve planları kesin olarak iptal etmediği umut ediliyor.

HBO için aslında işler gelen olarak iyi gidiyor. Örneğin Netflix, 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Yapılan resmi açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Tekrar abone kazanmak adına “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketi üzerinde planlar yapan şirket, şu an pek de güzel zamanlar geçirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok kaliteli içeriklere odaklanan rakiplerden HBO Max ve HBO ikilisi ise yükselişte yer alıyor. Yapılan son paylaşıma göre geçtiğimiz yıl HBO ve HBO Max’in abone sayısı 13 milyon kadar artış gösterdi. Bununla beraber toplam abone sayısı 77 milyona yaklaştı. Netflix’in toplam abone sayısı ise halen 221 milyon gibi çok daha yüksek bir seviyede yer alıyor ancak Netflix daha fazla ülkede hizmet veriyor.

Netflix Türkiye hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi