reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPad

Apple, iPad tarafında 3.5mm dönemini sona erdiriyor

Teknoloji devi Apple, şu an birçok farklı iPad üzerinde çalışıyor. Bu aralar spesifik olarak temel seviye model gündemde yer ediniyor.

Apple, 3.5mm kulaklık girişini iPhone tarafından tamamen attı ve bunu iPad tarafında da yapacak gibi görünüyor. Firma hali hazırda iPad’lerin yeni “Pro”, “Air” ve “Mini” modellerine kulaklık girişine yer vermiyor. Ortaya çıktığı kadarıyla firma artık en alt seviyede de 3.5mm istemiyor. Çünkü yolda olan yeni temel seviye iPad, CAD dosyalarında göründüğü kadarıyla bir 3.5mm kulaklık girişi taşımıyor. Bu tablete 3.5mm kulaklık girişi ancak Apple tarafından 170 TL’ye satılanUSB-C – 3,5 mm Kulaklık Jakı Adaptörü” veya benzeri ürünler ile eklenebilecek. Mac bilgisayar modellerine 3.5mm kulaklık girişi koymaya devam eden Apple, ileride bunu da sonlandırabilir. Firma 3.5mm kulaklık girişini cihazlar içerisinde daha fazla yer açmak için atıyor. Bunda kullanıcıları kablosuz AirPods’lara yönlendirme amacı da bulunuyor.

Peki bu temel seviye yeni iPad hakkında başka neler biliniyor? Dün çıkan detaylara tekrardan bakarsak firmadan gelecek bir sonraki temel seviye iPad, yukarıda görebileceğiniz şekilde köşeli kenarlara sahip olacak. 10. jenerasyon olarak geçen tablet, tasarımsal olarak güncellenecek ancak çerçeveler yine kalın olacak. Çünkü üründe alt çerçeveye yerleştirilmiş bir fiziksel Touch ID sensörü kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Touch ID’yi yeni nesil “Air” modellerde güç butonuna koyan Apple, bunu yüksek ihtimalle maliyet nedeniyle temel modelde tercih etmeyecek. Gücünü A14 Bionic işlemciden alacak tablet, USB-C portunu eksik etmeyecek ve 5G desteğine de sahip olacak.

Hatta 5G destekli en ucuz iPad olması beklenen cihaz, dörtlü hoparlör sistemi taşıyacak ve arkasında tek bir kameraya ev sahipliği yapan bir modül barındıracak. Yıl sonunda tanıtılması beklenen ürün, Türkiye’de 7.200 TL’den daha ucuz olmayacaktır.

Görsel kaynak.

iPad planları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display