reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPad Pro

Yeni Apple iPad Pro modelleri tanıtıldı; tablet dünyasında yeni döneme hoşgeldiniz [Video]

Teknoloji devi Apple, uzun süredir beklenen yeni iPad Pro tablet modellerini tanıttı. Tablet dünyasında yeni bir dönem başlatan modellere gelin yakından bakalım.

Apple, iPhone X modeliyle telefon tarafında tasarımsal bir devrim yapmıştı. Şimdi buna benzer bir devrim iPad tarafına geldi. Tanıtılan yeni 2018 iPad Pro modelleri, tablet formunda gelinen son noktayı gözler önüne seriyor. Yüzde 15 daha hafif olan tabletler, yüzde 25 daha ufak gövdeyle geliyor. Görebileceğiniz üzere yeni modeller yuvarlatılmış kenarlar ve oldukça ince çerçeveler üzerine kuruluyor. Bunun arkasında ise kaldırılan Touch ID parmak izi okuma sistemi yer alıyor. Tabletler bunun yerine ilk olarak iPhone X’da kullanılan TrueDepth kamera sistemiyle geliyor. Bu donanım bünyesinde “kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü ve ortam ışığı sensörü” gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen sistem, tabletlerin Face ID üzerinden yüz tanıma yapmasına imkan tanıyor. Yüz tanıma burada iPhone’lardan farklı olarak dikey yanında yatay olarak da tarama yapabiliyor. iPhone X benzeri kullanım deneyimi sunan yeni iPad Pro modelleri, çoklu pencere desteğini de hiç olmadığı kadar iyi sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone XR’da da yer alan Liquid Retina LCD temelli 12,9 inç (2732 x 2048 çözünürlük) ve 11 inç (2388 x 1668 çözünürlük) olmak üzere iki farklı ekran boyutu bulunan yeni iPad Pro modelleri, beklendiği üzere TrueDepth için bir çentik de taşımıyor. Oldukça modern hale gelen tabletler, güçlerini Apple A12X Bionic işlemciden alıyor. Bu işlemci iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerinde yer alan 7 nm A12 Bionic işlemci üzerine kuruluyor ancak daha yüksek performans sunuyor. Firma burada bırakın tabletleri, birçok standart bilgisayardan daha yüksek performanstan bahsediyor. Xbox One kalitesinde GPU yani grafik gücü sunduğu belirtilen (Bu çok iddialı) modeller, pilleriyle 10 saat kullanım ömrü sunuyor. Yeni tabletlerin en önemli değişiklilerinden birisi ise uzun yıllardır hayatımızda olan Lightning portunu tarihe gömüyor olmaları. Modellerde Lightning yerine sektör standardı haline gelen USB-C portu yer alıyor. Bu da birçok aksesuar için oldukça güzel duruyor. Söylendiği kadarıyla tabletler, bu port üzerinden harici monitörlere görüntü aktarabiliyor ya da DSLR fotoğraf makineleri bağlanabiliyor. USB-C portu ilginç şekilde iPhone modellerini şarj etmek için de kullanılabiliyor.

Apple iPad Pro
Apple iPad Pro
Apple iPad Pro
Apple iPad Pro
Apple iPad Pro

Tam 1 TB dahili depolama (64 GB, 256 GB, 512 GB seçenekleriyle) ile alınabilen modeller, dört adet hoparlör sistemiyle çok yüksek ses verebiliyor. Bluetooth 5.0 desteği bulunan modeller, 12 megapiksel arka kamera sistemiyle geliyor. F1.8 diyaframa sahip bu kamera, iPhone Xs ve XR gibi Smart HDR özelliğini kullanabiliyor. 4K video kaydı yapabilen tabletler, 240 kare 720P ağır çekim videolar da kaydedebiliyor. Bünyelerinde üzücü şekilde bir 3.5mm kulaklık girişi yer almayan yeni modeller, iOS 12.1 ile grup FaceTime desteğini de getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple yeni iPad Pro modelleriyle alana adeta can veriyor

Gelelim yeni nesil tablet modellerinin fiyat etiketlerine. 11 inç model için başlangıç fiyatı 799 dolar, 12,9 inç model içine başlangıç fiyatı 999 dolar seviyesinde karşımıza çıkıyor. Modellerin LTE desteği de bulunuyor ve satışa yurt dışı için bugün başlanıyor.