reklamı kapat

POPÜLER

TELKODER, Türk Telekom

TELKODER, Türk Telekom tarafının fiber açıklamalarını eleştirdi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER, Türk Telekom tarafının kısa süre önce yaptığı fiber açıklamasını eleştirdi.

Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan ve teknolojik olarak kendi kendine yeten ve diğer ülkelere teknoloji ihraç eden bir Türkiye hedefiyle yol aldıklarını ifade eden Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, süreçte şunları aktarmıştı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın internet hızlarının artması ve fiberin yaygınlaştırılması ile ilgili göstermiş olduğu hedefi kendimize ödev olarak alıyor, Türkiye’nin fiberleşmesinde yüksek bir motivasyon ile çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda, 2019 sonunda 304 bin kilometre olan fiber ağımızı 2022 ilk çeyrek itibarıyla yüzde 22,3 büyüterek 372 bin kilometreye çıkardık. 2019 sonunda 21,9 milyon olan fiber hane kapsamamızı, 2022 1. çeyrek itibarıyla Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsayacak şekilde 30,6 milyona yükselttik. 1. çeyrek itibarıyla 9 milyonu geçen eve/binaya kadar (FTTH/B) fiber hane kapsamamız ise hızla büyümeye devam ediyor.”

Türk Telekom’un işte tam olarak bu gündeme damga vuran fiber açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk Telekom’un basına yaptığı açıklamaları “Türkiye’de fiber demek Türk Telekom demektir” demektir başlığıyla sunmasını eleştiren TELKODER, hâkim işletmeci olan bu kurumun artık bu tip tekelci açıklamaları bırakması gerektiğini dile getirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, fiberin hızla yaygınlaşması için öncelikle tüm paydaşların küresel rekabette geri kalındığını kabul etmesi gerektiğini vurguladı:

“Türk Telekom yaptığı açıklamalarda Türkiye’de hanelerin yüzde 92’sinin sokağında istisnasız oldukları ve Avrupa’nın 3’üncü büyük FTTH/B altyapısına sahip olduğumuz iddia ediliyor. Türkiye’nin nüfusu AB üye ülkelerinin her birinin nüfusundan fazla. Dolayısıyla burada sayıya değil orana bakmak lazım. Kaç haneye fiber götürdüğümüze göre değil, mevcut hanelerin yüzde kaçına fiber götürdüğümüze göre bir kıyaslama yapmamız gerekir; aksi kendimizi yanıltmak olur.”

Yanıltıcı kıyas ve rakamlardan kaçınılması gerektiğini dile getiren Teberci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut hanelerin ne kadarında fiber altyapı bulunuyor diye baktığımızda ülkemiz fiber altyapı yaygınlığında Avrupa’da 21. sırada. Ülkemiz fiber abone yaygınlığı açısından da Avrupa’da ancak 23. sırada yer alıyor. Sabit genişbantta abonelerin deneyimlediği hız bakımından ise durum ne yazık ki daha da kötü: Ookla Speedtest Global Index Mayıs 2022 verilerine göre sabit internet hızında ülkemiz dünya sıralamasında 104’üncü, OECD ülkeleri arasında ise son sırada yer alıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyetin 100. yılı hedeflerinin sadece yarısı tuttu

Türkiye’nin altyapı yatırımlarının umulanın çok gerisinde olduğunu dile getiren Teberci, 2022 yılının ikinci yarısında 2023 hedeflerinin yarısının bile tutturulamamış olmasını belirtirken bunun sadece ortak altyapı ile mümkün olabileceğini söyledi:

“Gelişmiş ülkelerde artık İşletmeciler altyapıda güçlerini birleştirerek; tüm İşletmecilere eşit mesafede konumlanan, sadece toptan hizmet sunmaya odaklanarak yatırım yapmayı ve bu yatırımları etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Ortak Altyapı Şirketleri etrafında kümeleniyor. 

Ülkemizde de mevcut altyapıların dönüşümünün ve gelecek fiber altyapıların yeni kurulacak ve tüm işletmecilere eşit mesafede olacak Ortak Altyapı Şirketi bünyesinde yapılması, altyapı yatırımlarının önündeki bürokratik ve ekonomik engellerin kaldırılması halinde ülkemizin fiberde hak ettiği konuma hızla geleceğine inanıyoruz. Bu konuda daha önce Sayın Cumhurbaşkanının verdiği talimata uygun şekilde gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Telekom’a ‘şikayet’ tepkisi

Türkiye’de çalışır, erişilebilir ve hesaplı bir ortak altyapı kurmak için çalışan firmaların Türk Telekom tarafından neden eleştirildiğini anlayamadığını dile getiren Teberci şunları söyledi: “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörünü 20 yıl önce serbestleşmeye açtı. Serbestleşmenin amacı rekabetin geliştirilmesidir, ancak Türk Telekom genel müdürü (kendi itirafı) biz halen tekeliz ve yeteriz diyor.

Bu sektörün önünün açılması ve tekel durumunun ortadan kaldırılması için ilgili kurumlar gereğini yapmalıdır. Fiber çekmenin iki yolu var biri geçiş hakkı ki çok zorlu ve uzun bir süreç diğeri de tesis paylaşımı. Rekabetin olması için bu ikisinin de önünün açılması gerekir. Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsadığını söyleyen Türk Telekom’un bugüne kadar yaptığı tesis paylaşımı sayısını ve uzunluğunu da açıklaması gerekir. 

Pazardaki hâkim işletmeci Türk Telekom’un, yatırım yapan rakiplerini sürekli şikâyet etme yaklaşımından vazgeçmesini ve ülkemiz adına daha yapıcı bir tutum sergileyerek, elindeki fiber kabloları ve fiber kanallarını paylaşması, yeni altyapı kuracak olanlara engel olmaması, ülkemiz için değer yaratacak bir anlayış içinde olmasını temenni ediyoruz.”

TELKODER ve Türk Telekom açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1