reklamı kapat

POPÜLER

TELKODER Türk Telekom

Türk Telekom odaklı port ücret zammı için erteleme kararı geldi

Türk Telekom odaklı port ücret zammı için erteleme kararı geldi. Bu konuda BTK’dan bir paylaşım yapıldı ve bilgilendirme geçildi.

Kısa süre önce gündeme gelen ve 1 itibarıyla yürürlüğe girecek denilen Türk Telekom port ücret zammı için BTK’dan bir karar ve buna bağlı olarak 1 Haziran 2022 tarihine erteleme bilgisi geldi. Verilen kararda direkt olarak şunlar aktarıldı: “5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 6, 13, 14 ve 20’nci maddeleri, Erişim ve Arabağlantı Yönetmeliği’nin 5 ve 12’nci maddeleri ve ilgili diğer mevzuata istinaden; Kurumumuz düzenleme hakları saklı kalmak kaydıyla; 1. Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifinde yer alan port ücretleri ile Türk Telekom Referans Arabağlantı Teklifinde yer alan aylık THK ücretlerine ilişkin alınan 09.03.2022 tarihli ve 2022/DK-ETD/64 sayılı Kurulu Kararı’nın 01.04.2022 olan yürürlük tarihinin 01.06.2022 tarihine ertelenmesi, 2. İşbu Kurul Kararı ile yapılan değişikliği içeren Referans Tekliflerin, Kararın tebliğini müteakiben 3 (üç) gün içerisinde Türk Telekom internet sayfasında yayımlanması, hususlarına karar verilmiştir.”

Burada daha önce geçen “toptan tarife fiyatlarında zam“, ortaya çıktığı kadarıyla sadece uzun zamandır sabit kalan port ücretleri özelinde yapılıyor ve internet paket fiyatlarına direkt olarak iddia edildiği gibi bir yüzde 67’lik bir artış gelmesi beklenmiyor. Ancak yine de 1 Haziran itibarıyla paketlerde ciddi bir artış görülebilir.

Konu hakkında TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, “Telekomünikasyon sektöründe alternatif işletmecilerin korunmasının; rekabeti arttıracağı ve hizmet kalitesi kadar tüketicilerin uygun maliyetli haberleşme imkanlarından faydalanması anlamına geldiğini her fırsatta dile getiriyoruz.

Türk Telekom tekrar devletin sahipliğine geçti ve ilk alınan kararın zam olması bizleri üzdü. BTK bu yüksek tarife artışına ilişkin kararı öncesinde mutlaka sektörün görüşünü almalı ve onaylanan yüksek oranlı yeni zamlı tarifelere geçiş için makul süre tanımalıydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışan, milyonlarca kurumsal ve bireysel aboneye hizmet sunan alternatif işletmeciler olarak alınan kararların gözden geçirilmesini ve geri alınmasını istiyoruz.

Bu isteğimizin karşılık görmesi, sektördeki işletmecilerin doğacak büyük zararlarını engellemek kadar, daha makul seviyelerde oluşabilecek internet ve sabit telefon faturalarının daha yüksek fiyatlara çıkmasının önlenmesi adına değerli olacaktır” demişti.

TELKODER tarafının Türk Telekom ve BTK açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin