reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dünya Yedekleme Günü

Dünya Yedekleme Günü’nde verilerinizi korumayı ihmal etmeyin

Dünya Yedekleme Günü sizin için bir bahane olsun ve önemli verilerinizi korumayı, yedeklerinizi almayı ihmal etmeyin.

Advertisement

Dijital verilerin korunması büyük önem arz ediyor. Hem fidye saldırıları hem de teknik problemler nedeniyle düzenli olarak yedek alınması gerekiyor. Bu yedeklerin hem fiziksel disklere hem de çok kilit veriler için Google Drive ya da Microsoft OneDrive gibi servislere yapılması öneriliyor. Bu önemli konuda bir açıklama yapan ‘Western Digital” firması şunları aktarıyor:

“Ailelerde dijital ekran sayılarının artmasıyla birlikte güvenilir depolama ve kolay yedeklemeye duyulan talep da artıyor. Değerli dosyaları düzenli bir şekilde yedekli tutmak zahmetli bir şey olmanın aksine kolay bir aksiyon olmalı.

İnsanların yüzde 21’inin daha önce hiç yedekleme yapmamış olduğunu ve veri kayıp vakalarının yüzde 29’unun kaza sonucu olduğunu göz önünde bulundurursak, kullanıcıların verilerini akıllı yedekleme uygulamalarıyla korumaları gerektiğini çok net söyleyebiliriz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Yedekleme Günü kapsamında verilerin yedeklemesi önemli ancak bunu düzenli hale getirmek daha da önemli. Bu süreci gerçek anlamda bir alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Eğer elinizde yedekleriniz olursa, özellikle fidye saldırılarına karşı korunaklı hale geliyorsunuz.

Fidye saldırılarında genelde sistemlerinize giriş yapılarak tüm dosyalarınız şifreleniyor. Bu şifrenin açılması içinse yüklü miktarda kripto paralar talep ediliyor. Bu para ödendiği zaman dosyaların kurtulma garantisi de bulunmuyor.

Dünya Yedekleme Günü yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle