reklamı kapat

POPÜLER

microsoft-windows

Windows 10 “otomatik kayıt defteri yedekleme” [Nasıl yapılır?]

Microsoft, Windows kayıt defteri yedeklemeyi Windows 10 versiyon 1803’e kadar otomatik olarak yapıyordu ancak sonrasında otomatik olarak yedekleme özelliği devredışı bırakıldı. Ancak bu özelliği yeniden açabilirsiniz.

Sistemin faydalı özelliklerinden olan kayıt defterini otomatik yedeklemeyi kaldırmayı yazılım devi Microsoft, disk alanında yer açmak için yaptığını söylüyor. Bu oldukça garip çünkü yedekler söylendiği gibi çok fazla yer kaplamıyor. Kullanıcılara bu özelliğin kaldırıldığına dair bir duyuru yapmayan firma, en azından süreçte bir açık kapı bıraktı. Bilgisayarınızın olası problemelere karşı kayıt defteri otomatik olarak yedeklemeyi sürdürmesini ayarlamak tahmin edebileceğinizden daha kolay.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşama aşama Microsoft Windows 10 için kayıt defterini yedekleme

Microsoft Windows 10 için bu özelliği tamamen kaldırmak yerine yalnızca yedekleri devre dışı bırakarak kullanıcıların bu özelliği isterlerse aktifleştirmelerini sağlayacak şekilde yeniden düzenledi. İşte Windows’da kayıt defterini yedekleme ve geri yüklemeyi yapmanın aşamaları: Öncelikle, Başlat menüsünde yer alan arama kutusuna regedit.exe yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın veya onaylayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yedeklemek istediğiniz kayıt defteri anahtarını veya alt anahtarı bulup tıklayın. Dosya > Ver‘e tıklayın. Kayıt Defteri Dosyası Ver iletişim kutusunda yedekleme kopyasını nereye kaydetmek istediğinizi seçin ve ardından Dosya adı alanına yedekleme dosyası için bir ad yazın. Kaydet‘e tıklayın ve işlem tamamdır. Windows 10 ve Windows 8 için artık yedeklemeniz yapılmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Gerçekliğin yeni boyutuyla tanışın! İşte Microsoft HoloLens 2