reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için sistem izlemeye yönelik faydalı widget’lar geldi

Windows 11 için sistem izlemeye yönelik faydalı widget’lar geldi. Microsoft sistemi geliştirmeyi sürdürüyor.

Windows 11 için widget altyapısı da güncel tutuluyor. Henüz geliştirme aşamasında olan ve bu yüzden buradaki “Dev Home” uygulaması üzerinden elde edilebilen yeni widget’lar, spesifik olarak CPU, GPU, RAM ve ağ hareketleri gibi verileri canlı olarak takip etmek için yeni bir yol daha sunuyor. Elbette bu bilgileri Game Bar üzerinden, Windows Görev Yöneticisinden veya HWiNFO64 gibi üçüncü parti uygulamalar kullanarak da alabiliyorsunuz. Ancak bu altyapı sayesinde verilere ulaşmak için Windows tuşu + W kısayolunu kullanmak yeterli oluyor, bu da birçok kişi için çok daha hızlı ve kullanışlı görünüyor. Yakında herkese açılması beklenen bu altyapı, bazı başka veriler hakkında da bilgi veriyor ve şu an bazı ufak sorunların yaşanabileceği hatırlatılıyor. Widget’ların nasıl olduğunu The Verge’den Tom Warren tarafından çekilen yukarıdaki ekran görüntüsü gözler önüne seriyor.

[haber id=”825

Bundan önce üzerinde çalışmalar devam eden faydalı Windows Backup uygulaması ses getirmişti. Windows 11 için hazırlanan Windows Backup uygulaması, “Insider Preview Build 23466” içerisine giriş yaptı. Yani şu an sadece Insider’lar tarafından test edilebilen uygulama, Apple tarafından macOS işletim sisteminde 2007 yılından bu yana sunulan Time Machine’i akla getiriyor. Burada da anlaşılabileceği üzere veri yedeklemeye odaklanan uygulama, şu an Time Machine’den farklı olarak sadece bulut üzerine yedekleme gerçekleştiriyor. Bunun için OneDrive alanı satın almak (Ücretsiz 5 GB çoğu kişiye yeterli gelmeyecektir) gerekiyor ve ilk izlenime göre genel yedekleme süreci çok zahmetsiz sunuluyor. Microsoft’un yayınladığı arayüz görselini yukarıda görebileceğiniz Windows Backup uygulaması, yüklü uygulamaları, belgeleri, fotoğrafları, dosyaları, parolaları ve ayarları alarak bulutta yedekliyor.

Microsoft, buna ek olarak Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu yapılandırmalarını da bulutta yedekliyor. Bu altyapı sayesinde yeni bir PC kurulduğunda ya da mevcut PC’ye format atıldığında geriye dönüş çok daha hızlı hale geliyor. Yedekleme konusunda kullanıcılara çok sayıda özelleştirme sunan (Örneğin bazı kısımlar istenirse yedekleme dışında tutulabiliyor) Microsoft’un, faydalı yeni uygulamayı herkese ne zaman açacağı henüz bilinmiyor. Şirket uygulama için şimdilik kısaca şu açıklamayı yapıyor: “Mevcut bilgisayarınızı hızlı bir şekilde yedeklemeniz ve yeni bir bilgisayara geçmeye hazır hale getirmeniz için bu yeni uygulamayı sunuyoruz. Bilgilerinizi bulutta yedekleyeceğiz, böylece bu bilgisayara bir şey olsa bile verilerinizin korunduğunu bilmenin rahatlığını yaşayacaksınız.

Windows 11 adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu