reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple App Store

Apple “App Store”, yaşadığı büyük düşüşle gündemde

Teknoloji devi Apple‘ın popüler uygulama marketi App Store, bir araştırma şirketine göre beklenenin aksine hatırı sayılır bir düşüş yaşıyor. Peki bu düşüş tam olarak olumsuz bir durum mu? İşte konu hakkında paylaşılan görüş ve detaylar;

Appfigures tarafından yapılan araştırmaya göre Apple App Store uygulama sayısı açısında 2017’de yüzde 5’lik bir düşüş yaşamış durumda. 2017’nin başında 2.2 milyon uygulamaya ev sahipliği yapan market, 2018’e 2.1 milyon uygulama ile giriş yapmış. Ayrıca 2017 içerisinde yeni uygulamaların gelişinde de ciddi bir yavaşlama görülüyor. 2017’de markete 755 bin yeni uygulamanın girdiğini belirten Appfigures, bunun 2016’ya oranla tam yüzde 29’luk bir düşüş anlamına geldiğini belirtiyor. En büyük rakip Google Play Store‘da ise işler daha farklı seyrediyor. 2017’de Android’in uygulama marketine yüzde 17’lik bir artışla tam 1.5 milyon yeni uygulamanın adım attığı belirtiliyor. Market içerisinde 2017 sonu itibariyle tam 3.6 milyon uygulamanın olduğu söylenirken, bu 2016’ya göre tam yüzde 30’luk bir artış anlamına geliyor. Marketin günümüz itibariyle 4 milyonu yakalamış olabileceği de yapılan tahminler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple App Store

Apple App Store’daki düşüşün arkasında ne var?

Bunda birden fazla neden bulunuyor. İlk olarak piyasada iCihazlardan çok daha fazla Android cihaz bulunuyor. Bu yüzden de ufak geliştiriciler artık öncelikle Play Store‘u tercih ediyor. İkinci neden ise Apple‘ın marketi ciddi şekilde kontrol altında tutması. Birçok “zararlı / kopya / spam” uygulamayı çıkmadan ya da çıktıktan sonra kaldıran şirket, Google’dan farklı olarak ipleri elinde tutuyor. Bu yüzden tarihinde ilk defa bir ufalma yaşayan platform, yine de ihtiyacınız olan her türlü içeriği bünyesinde barındırıyor. Bu yüzden de yaşanan düşüşün kullanıcılar için kötü değil iyi olduğu söyleniyor. Biraz daha serbest olan Play Store‘dan hale binlerce sahte ve zararlı uygulama bulunuyor ve önlemler alınmasına rağmen yenileri çıkmaya devam ediyor.

İlgili Video

Karşınızda yeni iPad