reklamı kapat

POPÜLER

gümrük muafiyeti

İnternetten alışverişte gümrük muafiyeti düşürülüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden gelen bilgiye göre yurt dışından alınan ürünlere yönelik gümrük muafiyeti düşürülüyor. Bu gelişme sonrasında yurt dışından internet alışverişleri biraz daha maliyetli hale geliyor.

Gümrük muafiyeti limiti en 2016 yılında 75 eurodan 30 euroya çekilmişti. Bu durum yurt dışından alışveriş yapan birçok kişiyi olumsuz etkilerken, şimdi durum daha da kısıtlı hale geliyor. Yapılan açıklamaya göre şu an 30 euro olan limit 22 euroya çekiliyor. Daha önceki kadar büyük olmayan bu değişiklik, yine de üzücü görünüyor. Biliyorsunuz bu limitin üzerinde yurt dışından alışveriş yapan kişilerin gümrük vergi ödemesi gerekiyor. Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulduğu belirtilen limit değişikliği, yakın zamanda yürürlüğe giriyor. Yapılan ek açıklamaya göre mevcut limit olan 30 euro sınırını gözeterek sipariş vermiş olan alıcıların, işlemlerinin tamamlanması ile posta ve hızlı kargo operatörlerinin kendi sistem ve iş akışlarını söz konusu değişikliğe uyarlayabilmesi amacıyla 15 günlük geçiş dönemi öngörülüyor.

Gümrük muafiyeti kararının arkasında ne var?

Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye’de de bu yönde düzenleme kararı alındığı belirtiliyor. Ek olarak yurt dışından posta ve hızlı kargo yoluyla Türkiye’ye gönderilen ve burada bulunmayan bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için uygulanan tek ve maktu vergi oranının yüksek olması nedeniyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti ise 150 euroya çıkıyor.