reklamı kapat

POPÜLER

Yurt dışı alışverişlerinde vergiden muafiyet sınırı düşüyor

Geçen ayın sonlarına doğru yaptığımız haberde gümrük vergisiyle ilgili bir yasa taslağının şekillenmeye başladığını sizlere aktarmıştık. Bu taslakta 75 euro olan vergi muafiyet sınırının 150 euro’ya yükseleceği açıklanmış ve bu da özellikle yurt dışından alışveriş yapmayı sevenleri mutlu etmişti. Ancak yapılan yeni bir açıklamayla birlikte sınırın artmayacağı, aksine düşeceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Yurt dışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürdük.” şeklinde konuştu. Benzer bir uygulamanın Avrupa ülkelerinde de yapıldığına değinen Tüfenkci, “Avrupa bunu 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.” sözleriyle uygulamanın kısa bir süre içerisinde yürürlüğe konulacağını ifade etti. Uygulama faaliyete geçtiğinde 30 euro’ya kadar alınan ürünlerden vergi alınmazken bunun üzerinde ücrete sahip ürünler satın alındığında gümrüğe takılacak ve vergi ödemek gerekecek.

comment Yurt dışı alışverişlerinde vergiden muafiyet sınırının düşürülmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yurt dışı alışverişlerinde vergiden muafiyet sınırı düşüyor” için 7 cevap

 1. LOG dedi ki:

  Yurt dışı alışverişlerinde vergiden muafiyet sınırının düşürülmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

 2. Devese dedi ki:

  Böyle saçma bir olay olamaz. Yok yani bunun amacı ney ? daha iyisini üret vergileri %100 artır sıkıntı yok ama hal böyleyken neden ?

  200 $ ‘lık bir tableti vergisiz alamıyoruz böyle saçma birşey.

 3. Sedat dedi ki:

  Gerçekten inanılır gibi değil! Yerli alışveriş sitelerinin lobi yapmak yerine kendilerine çeki düzen vermesi gerekiyor.

 4. Merve Dertli dedi ki:

  Bravo! Bravo! Bravo! Çok iyi düşünmüşsünüz. Peki, Türkiye’de satılmayan bir ürünü yurt dışından aldığımızda kimi koruduğunuzu da açıklar mısınız? Bir ürün almak istiyorum ve bu ürün Türkiye’de yok!

 5. Cihan Uğurlu dedi ki:

  Söyledikleri sebeplerde haklılık payları yok değil ama arkadaşın dediği gibi olmayan ürünlere karşı çözüm üretmeden bu yola girmeleri yine yaptıkları işin yarım yamalak olduğunu gösteriyor. Benim asıl üstünde durmak istediğim şey ise: Avrupayı örnek göstererek 30€ limit koymaları, o zaman ülkedeki internet kota politikaları kalksın, artık araç vergileri kendi fiyatlarını geçti, twitter’da gördüğüm bir tweet: “Devlet vergi toplamıyor da yancılık yapıyor gibi” diyordu. Ne alsak bir tane de devletin kasasına yolluyoruz ve bu gerçekten gülünç bir oran.. Halimize üzülüyorum başka ne diyebilirim.

 6. ibrahim dedi ki:

  aferim valla ne de güzel çözüm bulmuşlar, alkışlayalım ayakta, dimdik…
  burdan aynı ürünü 3 katı fiyata alacağıma vergisini öder yurt dışından alırım yine de daha ucuza gelir önce türkiyedeki e ticaret siteleri adam olsun, ya da bu uygulamayı yapan devlet bi baksın yurdum e ticaret siteleri vatandaşını nasıl kazıklıyor. Belki böylece verdikleri kararın yanlış taraflarını da görürler.