reklamı kapat

POPÜLER

gümrük muafiyeti

Yurtdışından alışverişte gümrük muafiyeti düşürüldü

Geçtiğimiz aylarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden gelen bilgiler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında resmileşti. Buna göre Türkiye dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla getirtilen kişisel kullanıma özgü eşyada gümrük muafiyeti düşürüldü.

2016 yılında 75 eurodan 30 euroya çekilen gümrük muafiyeti limiti, bugün itibariyle 30 eurodan 22 euroya düşürüldü. Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euro’yu geçmeyen eşya ile 150 euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır” denildi. Kararda ayrıca, değeri 1.500 euroyu geçmemek koşuluyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için 22 euro’yu, kitap için 150 euro’yu aşan eşyanın değeri üzerinden; kitap ve benzeri basılı yayın için yüzde 8, özel tüketim vergisine tabi eşya için de yüzde 20 tek ve maktu vergi alınacağı belirtildi. Söz konusu kararın 15 gün sonra yürürlüğe gireceği açıklanırken, bu adımdan yurtdışından sık sık alışveriş yapanların çok memnun olmadığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gümrük muafiyeti neden düşürüldü?

Daha önce duyduğumuz kadarıyla Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye’de de bu yönde karar alıyor. Bakalım bu karar alışverişleri nasıl etkileyecek?