reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, gelecek için koyduğu en büyük hedefine ulaştı

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Bu açıdan birçok ülkede binlerce kişiyle operasyon yürüten şirket, tahmin edersiniz hizmetlerini devam ettirebilmek için çok büyük enerji harcıyor. Ancak bu enerji ihtiyacı çevreye çok zarar verildiği anlamına gelmiyor.

Teknoloji devi Apple, (PRODUCT)RED iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile beraber çok önemli bir duyuru daha yaptı. En büyük hedeflerinden birisini gerçeğe dönüştüren firma, artık dünya genelindeki tesislerini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalıştırıyor. 2016’de yüzde 96’ya gelen bu değeri sonunda yüzde 100’e çıkartan ve bundan büyük gurur duyan firma, ciddi bir gelişmeye imza atmış görünüyor. Şirket yaptığı resmi açıklamada elde edilen yeni dönüm noktasının 43 ülkede bulunan mağazalarını, ofislerini ve veri merkezlerini kapsadığını belirtiyor. Ek olarak üretim tarafında da yenilenebilir enerji kullanarak Apple ürünlerini oluşturmak için 23 ortaktan (Pegatron ve Quanta Computer dahil) söz alındığı açıklanıyor. Bu çevre için gerçekten büyük bir gelişme anlamına gelirken, şirket sadece bunlarla da yetinmiyor. Şu anda dünya genelinde 25 yenilenebilir enerji projesi yürüttüğünü belirten firma, 15 proje üzerinde de çalışmaların sürdüğünü söylüyor. Sadece “uzay gemisi” lakaplı yeni genel merkezinin üzerinde yer alan güneş panelleriyle 17 megavat enerji üreten firma, tüm projeler bitince toplam 1.4 gigavat temiz enerji üreten bir isim haline geleceğini müjdeliyor.

Apple

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzer bir açıklamayı Apple’dan önce Google yaptı

İnternet devi Google da kısa süre önce rakibi gibi koyduğu büyük hedefine ulaştığını açıkladı. Artık ihtiyacı olan enerjinin yüzde 100‘ün yenilenebilir enerji kaynaklarından satın alan firma, bunu dünya genelinde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Bu adımıyla çevreye çok zararı bulunan fosil yakıtların kullanımını azaltma konusunda büyük bir adım atan firma, Apple gibi genel enerji yatırımlarını temiz olanlara zorluyor.

İlgili Video

Yeni iPhone modelleri