reklamı kapat

POPÜLER

Google temiz enerji yatırımlarına devam ediyor

Google, 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji alanındaki satın alımlarını üçe katlayacağına dair sözünü tutuyor. Global olarak tüm operasyonunu temiz enerjiye çevirme amacına biraz daha yaklaşan şirket, bu konuda önemli bir adım atarak 842 megavatlık yenilenebilir enerji kapasitesili yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Google kendi blogundan yaptığı açıklamayla, veri merkezlerine güç sağlayabilmek adına 842 megavatlık yeni bir temiz enerji gücü oluşturduğunu ve bu gücü Şili’deki bir güneş enerjisi santrali ve İsveç’teki rüzgar santralinden elde edeceğini ifade etti. Bu ekleme sayesinde Google’ın şu anda kullandığı yenilenebilir enerji bütünü 2 gigawatt oldu. Bu değer, trafikten bir milyon aracı çekmekle aynı ölçüde olduğu gibi iki milyon eve yetecek kadar enerji anlamına geliyor.

Google’ın son beş yılda gerçekleştirilmiş 2,5 milyar dolar değerinde yenilenebilir enerji projesi yatırımı bulunuyor. Almanya, Amerika ve Kenya’daki bu yatırımlar, büyük ölçekli 22 adet yenilenebilir enerji projesini kapsıyor. Öte yandan Google, veri merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanmak isteyen tek şirket değil. Apple, Facebook ve Amazon da yenilenebilir enerji satın alımına önem veren şirketlerden bazıları.