reklamı kapat

POPÜLER

Renkli gece görüş kamerasıyla gece ile gündüz birbirinden farksız [Video]

Genellikle vahşi doğa belgesellerinde veya SWAT ekiplerinin yer aldığı aksiyon filmlerinde görürüz gece görüş kameralarını. Birçoğumuz da FPS oyunlarından aşinayız. Gece görüş modunda istenen hedefi görmek mümkün olsa da her yer yemyeşil, doğal renklerden ve detaydan uzaktır. X27 adlı kamera ise gece görüş modunda bile gün ışığından farksız sonuçlar veriyor.

Askeri ve güvenlik odaklı görüntü çözümleri üreten ABD’li firma SPI, renkli gösteren X27 gece görüş kamerasıyla gece görüş teknolojisinin geleceğini değiştirmeyi hedefliyor. Normalde 10 megapiksellik sensörüyle ortalama gündüz çekimleri gerçekleştiren kamera, asıl marifetini gece çekimlerinde ortaya çıkarıyor. Yüksek performans, düşük noise ve ultra hassasiyete sahip olan kamera, zifiri karanlıkta bile gün ışığından farksız görüntüler kaydediyor.

Dünyanın ilk gerçek renkli gece görüş kamerası olarak lanse edilen X27 hakkında ne yazık ki detaylı teknik veriler bulunmuyor. Üretici fima bunu ticari bir ürüne dönüştürür mü bilinmez ancak bir şekilde gece görüş çekimlerinin seyrinin değişeceği kesin. X27 ile çekilmiş örnek videoyu haberin görseline tıklayarak izleyebilirsiniz.