reklamı kapat

POPÜLER

Google, 2017’de tamamen “temizleniyor”

Yenilebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırımlar yapan Google, 2017 yılında ihtiyaç duyacağı tüm enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağını açıkları.

Fosil yakıtların kullanımını azaltmak konusunda en büyük pay dünyanın en büyük üreticilerine düşünüyor. Elinde bulundurdukları tesislerin enerji teminini yenilenebilir enerji kaynaklarından almayı planlayan şirketler, otomobil endüstrisiyle birlikte geleceğin şekillenmesinde başrol üstleniyor. Sahip olduğu kullanıcı ve tesisler bakımında dünyanın en büyüklerinden birisi olan teknoloji devi Google, dünyanın çeşitli yerlerinde yer alan veri merkezlerinin, 2017 yılında ihtiyaç duyacağı tüm enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan elde edeceğini açıkladı.

googlerenewable2
Arama motoru dahil olmak üzere YouTube ve Gmail gibi mecralarla dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Google’ın, dünyanın farklı bölgelerinde konumlandırdığı ve içerisinde binlerce bilgisayarın çalıştığı 13 devasa veri merkezi bulunuyor. Google, Saatte ortalama 5.7 terawatt elektrik tüketimi bulunan (2015 yılı satın alınan enerji verileridir.) bu veri bankalarının rüzgar ve güneş enerjileriyle elde edilmiş temiz enerji kaynaklarıyla devamlılığının sağlanması konusunda oldukça ısrarlı. Bu planın başarıya ulaşmasında “rüzgar çiftlikleri” projesi büyük rol oynuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtlarla elde edilmiş kaynaklara oranla daha ucuz olduğunu belirten Google altyapı sorumlusu Joe Kava, “Dünyanın yenilenebilir enerji satın alan en büyük şirketiyiz. Adımlarımızın diğer şirketleri de harekete geçireceğini düşünüyoruz.” diyerek bu süreçte diğer firmalarında rol alması gerektiğinin altını çizdi. Google ile birlikte Microsoft ve Amazon gibi dünya devlerinin de bu sürece aktif olarak dahil olması, otomotiv endüstrisiyle birlikte atmosferdeki hava kirliliğinin kontrol altında tutulması konusunda çözüm noktalarından birisi olacak.