reklamı kapat

POPÜLER

Apple Daisy iPhone
Apple Daisy iPhone
Apple Daisy iPhone
Apple Daisy iPhone

Apple’dan iPhone’ları parçalarına ayırmak için yeni robot: Daisy [Video]

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz yıllarda Liam isimli bir robotu görücüye çıkartmıştı. Bu robot ile eskiyen iPhone’ları parçalarına ayıran firma, Liam’ın yanına bugün bir yenisini daha ekledi. Dünya günü öncesinde Daisy tanıtıldı.

Geri dönüşüme oldukça yüksek oranda önem veren firmalardan Apple, dünyanın en çevreci teknoloji firmaları arasında sayılıyor. Eski cihazlarını geri dönüştürerek dev elektronik çöplükleri oluşturmayan firma, Liam sonrası gelen Daisy ile süreci çok daha kolay hale getiriyor. Şirketin kendi arge departmanı tarafından geliştirilen robot, saatte tam 200 eski / hasarlı iPhone’u parçalarına ayırabiliyor. Açıklandığı kadarıyla telefonun içerisindeki yeniden kullanıma uygun parçaları belirleyebilen ve geri dönüşüm için sınıflandırabilen Daisy, değerli parçalara hiç zarar vermiyor olmasıyla da dikkat çekiyor. Biliyorsunuz elektronik ürünler içerisinde gerçekten önemli materyaller bulunuyor ve bunları çöpe atmamak çevreye büyük bir fayda sağlıyor. Aynı zamanda bu tarz geri dönüşümlerin olumlu anlamda ekonomik faydaları da oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple küresel ısınmaya olan etkisini azaltmak istiyor

Daha önce gösterilen Liam’dan çok daha büyük ve kompleks olduğu görülen Daisy, her yıl milyonlarca iPhone üretildiği göz önüne alındığı zaman durmadan çalışacak gibi görünüyor. Bu arada biliyorsunuz şirket artık dünya genelindeki tesislerini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalıştırıyor. 2016’da yüzde 96’ya gelen bu değeri geçen haftalarda yüzde 100’e çıkartan firma, ciddi bir gelişmeye imza atmış durumda. Şu anda dünya genelinde 25 yenilenebilir enerji projesi yürüttüğünü de belirten firma, 15 proje üzerinde de çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

Video