reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp’tan güvenlik endişelerini ayyuka çıkartan yeni özellik

En fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması olmasıyla öne çıkan WhatsApp çok konuşulacak yeni bir özellikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Uygulamanın sahibi olan Facebook, Cambridge Analytica skandalıyla boğuşurken duyurulan bu özellik güvenlik endişelerinin yeniden gündeme gelmesine neden olacak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcılar aylar önce sildikleri verilere yeniden ulaşabilecek ve bu içerikleri tekrar indirebilecek. Bahsi geçen bu veriler arasında fotoğraflar, videolar, GIFler, dosyalar ve ses kayıtları da yer alıyor. Dolayısıyla gönderip daha sonra kaybettiğiniz bir içeriği yeniden elde etmek mümkün oluyor. Fakat bu özellikliği şimdilik sadece Android cihaza sahip olanlar kullanabilecek. iPhone’un güncelleme alıp almayacağı ise henüz belli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni özelliğin getirdiği problemler

Eski verilere ulaşma imkanı başta kulağa fazlasıyla cazip geliyor. Fakat detaylı düşündüğünüzde karşılıklı konuşmalardaki her türlü verinin indirilebileceğini fark ediyorsunuz. Örneğin göndermekten pişman olduğunuz bir dosya veya fotoğraf siz silseniz dahi aylar sonra tekrar indirilebilecek. Bu da WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerinin güvende olmadığı anlamına geliyor. Tam da Facebook kişisel verilerin güvenliği konusunda sıkıntı yaşarken WhatsApp’ın böyle bir özellik duyurması fazlasıyla dikkat çekici. Güncellemenin ardından Facebook’un başı biraz da WhatsApp’tan ötürü ağrıyacak gibi görünüyor.