reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen elektrikli otomobil

Volkswagen, elektrikli otomobil pillerini böyle geri dönüştürüyor [İzle]

Elektrikli otomobil pazarında birden fazla model hazırlayan Volkswagen, elektrikli otomobil pillerini ise tam olarak böyle geri dönüştürüyor.

Elektrikli otomobillerin pilleri sonsuza kadar sorunsuz olarak çalışmıyor. Bu pillerin de diğer tüm elektronik ürünlerin pilleri gibi bir kullanım ömürleri bulunuyor. Peki eskiyen piller ne oluyor? Birçok firmanın bu konuda farklı çözümleri bulunuyor. Dev üretici Volkswagen ise Almanya Salzgitter’de kurduğu tesis içerisinde geri dönüşüm uyguluyor. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere firma bu tesis içerisinde ömrünü tamamlamış büyük pil paketlerini parçalarına ayırıyor. Pil paketindeki tüm materyalleri özel sistemler ile tek tek ayıran ve büyük bölümünü yeniden kullanım, yeniden pil üretmek adına ayrıştırabilen şirket, bunun çevre ve sürecin sürdürülebilir olması için çok önemli olduğunu aktarıyor. Süreçte yüzde 90’lık bir geri dönüşüm seviyesine ulaşmak isteyen dev üretici, bu konunun ileride çok daha önemli olacağını iyi biliyor. Salzgitter tesisinin bir pilot program olduğu ve şimdilik yılda 3.600 adet pil paketinin geri dönüştürüleceği de verilen resmi bilgiler arasında dikkat çekiyor.

Volkswagen, elektrikli otomobil tarafında başka bir çalışma da yapıyor

I.D serisi elektrikli otomobil modelleriyle gelecekte yer alan firmalardan Volkswagen, bu araçların şarj sürecini otomatik hale getirecek bir yol buldu. Firma bu konuda geliştirdiği aşağıdaki videoda görebileceğiniz robotlardan yararlanmak istiyor. Bu halen prototip aşamasında olan robotlar bir araya gelerek otomatik olarak yol alabiliyor ve elektrikli otomobilleri örneğin bir garaj içerisinde tespit ederek kendi başlarına şarj edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistemin uygulama teminde çalışacağını yani kullanıcı kontrolünde olacağını aktaran şirket, şimdilik her robota 25 kWh pil yerleştiriyor ve 50 kW şarj sunuyor. İhtiyaca, örneğin daha büyük bir pile sahip araca göre üçlü hatta dörtlü kurulumla bir araya gelebileceği aktarılan otonom şarj robotu, gelecek için gerçekten kullanışlı görünüyor.

İlgili Video