reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple elektrikli otomobil, Hyundai içerisinde bölünmeye neden oldu

Apple, bugün bir kez daha elektrikli otomobil projesi ile gündemde. Ancak bu sefer süreçten daha politik detaylar var.

Apple’ın ilk elektrikli otomobil modeli biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberiyle gündemde büyük ses getirmişti. O zaman Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD’de yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak açıklaması gündem olmuştu. “Beta” olarak geçen ilk Apple aracın ise 2022’de hazır olacağı yönünde bilgiler geliyordu. İşte tüm bunların üstüne beklenmedik bazı detaylar gündeme geldi. Söylendiği kadarıyla ikili henüz tam olarak anlaşamadı.

Reuters‘in haberine göre Apple ile Hyundai otomobil konusunda ilk olarak 2018’de görüşmüş ancak o zaman bir sonuç alınamamış. Yeni planlanan ortaklık da Hyundai içerisinde, spesifik olarak da üst düzey Hyundai yöneticileri arasında bir bölünmeye neden olmuş durumda. Aktarıldığı kadarıyla çoğu üst düzey yönetici bu ortaklıktan çok da emin ya da memnun değil. Kaynakların elde ettiklerine göre bir yönetici “Başkaları için araba üreten bir şirket değiliz” diyor ve Hyundai’nin bu şekilde dışa açılmasını çok zor olarak aktarıyor. Hatta burada “Apple patron. Pazarlamalarını yapıyorlar, ürünlerini yapıyorlar, markalarını yapıyorlar. Ancak Hyundai de patron.” açıklaması geliyor. Yani “bağımsız” iki dev ismin bir arada çalışması şirket içerisinde dahi çok akla yatkın görünmüyor ve üst yönetimde ciddi şüpheler oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu ortaklık nasıl yürüyecek? Eğer anlaşma sağlanırsa Hyundai sadece aracın ABD merkezli montajını üstlenebilir. Yani araç için gerekli tüm parçaları Apple farklı tedarikçilerden toplar ya da tasarlar, montaj ise Hyundai firması Kia’nın tesisinde yapılabilir. Bu tarz bir yaklaşımın firma içerisinde daha iyi geri dönüşler alacağı düşünülüyor. Ayrıca çatı şirket Hyundai Motor Group‘un sürecin sadece Kia ile ilgili olmasını, Hyundai Motor firmasının sürecin dışında kalmasını istediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Şimdilik bu sürecin nasıl sonuçlanacağı oldukça merak uyandırıyor. Bu konular gündeme geldiğinden bu yana Hyundai hisseleri yükseliyor.

Apple elektrikli otomobil büyük merak uyandırıyor

Bildiğimiz kadarıyla araç gücünü Apple A12 Bionic temelli “C1” isimli bir işlemciden alacak. Otomobillere özelleştirilen bu işlemcinin aracın tüm kilit özelliklerine güç vereceği belirtiliyor. Araç için yapay zeka sistemleri ve göz takibi sistemine de güç sağlayacak C1 işlemci, bu açıdan çok önemli görünüyor. Samsung ya da TSMC tarafından üretilecek açıklaması yapılan Apple C1, 7 nm üretim sürecinden çıkarılacak bilgisi de veriliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli