reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen mobil şarj robotu

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotu tanıtıldı! [Video]

En ulaşılmaz noktaları bile birer hızlı şarj noktası haline getirebilen Volkswagen mobil şarj robotu, şimdiden heyecan yaratmayı başardı.

Yerli otomobil projesiyle birlikte Türkiye’nin de artık çok daha fazla gündeminde olacak elektrikli otomobil dünyasının son birkaç yıldaki inanılmaz ivmelenişine şahit olmaya devam ediyoruz. Binek, SUV ve kamyon gibi birçok farklı alana yansıyan bu dönüşüm beraberinde kaçınılmaz gereklilikleri de beraberinde getiriyor. Şarj noktalarının çoğaltılması ve altyapı desteklerinin yanın daha önce görmediğimiz teknolojik gelişimler de tüm bunların getirisi olarak karşımıza çıkacak. Tanıtımı bugün gerçekleştirilen Volkswagen mobil şarj robotu da gelecekteki kullanıcı deneyiminde yepyeni bir kapı aralayacak teknolojiler arasındaki yerini resmi olarak alıyor. Öğrenebilir makine ve otonom odaklı bu gelecekte araç sahiplerinin tek bir tuşla yardımına çağıracağı bu akıllı robot, park alanlarındaki tüm operasyonu yönetebilecek.

Volkswagen mobil şarj robotu hakkında öne çıkan ilk detaylar

Her türlü park alanını birer şarj noktasına çevirebilecek olan robotun kullanım temeli araç ile akıllı telefon arasındaki iletişim üzerine oturtulmuş durumda. Geliştirilecek uygulama üzerinden aracının şarj edilmesini isteyen kullanıcılar robota tek tuş ile istek gönderebiliyor. Kendisi de şarj üzerinden elektrikle çalışan robot, komutu algılamasının ardından kendi ebatlarıyla paralel mobil şarj kutusunu aracın yayına taşıyarak şarj işlemini gerçekleştiriyor. Birden fazla araç içinde koordinasyon sağlayabilen bu akıllı yardımcı, şarj işleminin sonlanmasıyla birlikte mobil enerji deposunun yanına giderek onu tekrar aldığı şarj noktasına bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekte sunulacak taşınabilir hızlı şarj kaynaklarını planlarının merkezine yerleştiren Volkswagen, bu sayede katlı otoparklar başta olmak üzere pek çok ulaşılası zor yeri de birer hızlı şarj noktasına dönüşmeyi hedefliyor. Şu an prototip nitelikte olan şarj robotu üzerinde taşıdığı sensörler ile yaklaşmakta olan araç ve yayayı da algılayarak olası kazalara karşı da korunaklı olduğunu gösteriyor. 2025 yılı itibarıyla Avrupa bazlı olarak 36.000 şarj noktasını kullanılabilir olarak sunmak isteyen markanın, elektrik dönüşümündeki kararlı adımları da süreç içerisinde çeşitlenmeye devam edecek.