reklamı kapat

POPÜLER

Enovate Motors EM7

Türk tasarımcı imzası taşıyan Enovate Motors ME7 için macera başlıyor

Önümüzdeki yıl içerisinde adından daha da fazla söz ettirme potansiyelini taşıyan Enovate Motors ME7, markasının ilk seri üretim modeli olacak.

Enovate Motors ismini ilk kez geçtiğimiz nisan ayı içerisinde yaptığımız değerlendirme üzerinden sizlerle paylaşmıştık. Son dönemin Uzak Doğu merkezli önemli girişimlerinden birisi olarak dikkatimizi çeken bu oluşumun tasarım ekibinin başında bir Türk’ün olması da şüphesiz ilgimizi daha da artırdı. 918 Spyder başta olmak üzere yaklaşık 15 yıl görev aldığı Porsche’de birçok önemli projede deneyim sahibi olan Hakan Saraçoğlu’nun Baş Tasarımcı olarak görev sürdürdüğü Enovate’nin merkezi ise Çin’in Şanghay kentinde yer alıyor. Eylül ayındaki değerlendirmemizde ME-S adın verileren performans odaklı modeliyle ön planda olan markanın ilk seri üretim modeli ise bir SUV olarak asfalta çıkacak. Yine Çin sınırları içerisinde yer alan Shaoxing tesisinde gerçekleştirilecek olan üretim süreciyle birlikte önemli bir beklentiyi de beraberinde getirecek olan Enovate Motors ME7 için ilk teslimatlarınsa 2020 içerisinde yapılması bekleniyor. Yılda 60.000 adetlik üretim kapasitesi sunabileceği söylenen tesisin, ME7 ile birlikte yeni modellere de ev sahipliği yapmasını bekliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Enovate Motors ME7 hakkında öne çıkan detaylar

ME7’nin performans detaylarına bakmadan önce aracı zihnimizde canlandırabilmek adına ebatlarına bakmak gerekiyor. 4.655 milimetre uzunluğa, 1.963 milimetre genişliğe ve 1.640 milimetre yüksekliğe sahip olan aracın aks mesafesinde ise 2.825 milimetrelik bir değer sunduğunu görüyoruz. Bu da ME7’nin ebatları gereği Volkswagen Tiguan‘ın da üzerinde bir model olacağını çok net şekilde ortaya koyuyor. Aracın motor ve performans kısmında ise dört tekerlekten çekişli versiyon üzerinden önemli veriler karşımıza çıkıyor. En üst noktada 435 PS güce ve 640 Nm torka sahip olacak modelin 0’dan 100’e hızlanması 4,9 saniyede olarak teknik tabloya yansımakta. Menzil kısmına geçtiğimizde ise yapılan testlerin verileri 500 kilometrelik bir değeri ortaya çıkartıyor. 60 km/s sabit hız dinamiklerinde ise bu rakamın 700 kilometreye kadar esneyebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Otonom acil frenleme, şeritte tutma asistanları, çarpışma önleme destekleri ve otomatik park gibi pek çok dijital teknolojiyi de beraberinde getirecek olan ME7’nin bu konuda da günümüz şartlarını rahatlıkla karşılayacağını söyleyebiliriz.