reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcının desteğiyle ilerliyor; Enovate Motors ve elektrikli otomobil iddiası

Çin merkezli olarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ciddi adımlar atacak olan Enovate Motors, elektrikli otomobil sınıfında ciddi bir soluk olabilir.

Elektrikli otomobilleri özellikle son birkaç yılda çok daha sık duymamıza rağmen, geçmişlerinin içten yanmalıların çok gerisinde olduğunu pek az kişi biliyor. İlk seri üretim model olan Model T‘nin arkasındaki en önemli isimlerden birisi olan Henry Ford‘un, Thomas Edison ile bir araya gelerek elektrikli otomobil projesini hayata geçirmesi bu noktada her zaman aklımızın bir kenarında olmalı. Dönemin şartları gereği 1900’lü yılların başından itibaren içten yanmalı ünitelerin hakim olduğu piyasa, artık modern teknolojiye teslim. Bu da haliyle elektriğin geçici bir heves olacağına dair iddiaları çürütme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Sadece 5 yıllık süreçte yepyeni bir oluşum olarak markalaşmaya giden elektrikli üreticinin sayısı 20’nin üzerinde. Üstelik bu markalar içerisinde yer alan üst düzey isimlerin, sanayi devlerinin 1 numaraları adamları olmasını da es geçmemek gerekiyor. Tesla’nın hala ön planda olduğu elektrikli otomobil piyasasında bunun kısa süre içerisinde değişme olasılığına da hazırlıklı olunmalı. Kuruluşunu tamamlayıp 2021 itibarıyla seri üretime geçmeye hazırlanan Enovate Motors da, adını daha sık duyurma potansiyeline sahip.

2 yılda 2 model

Genel merkezi Çin’in Şangay kentinde bulunan Enovate kısa süre önce milyar doları bulan bir yatırım desteği almayı başardı. Lityum-iyon yapılıların aksine daha verimli olan katı yapılı batarya teknoloji üzerine çalışan marka mühendisleri bu sayede hızlı şarjı da başka bir boyuta taşımak istiyor. Markanın bizim dikkatimizi çeken en büyük iddialarından bir tanesi de kilogram başına düşen batarya kapasitesini iyileştirmek. Enovate’in şu an önümüze somut olarak sunduğu en önemli parçanın adı ME-S. Fotoğraflarda detaylarını gördüğünüz bu süper otomobil, markanın asfalt üzerindeki ilk hamlesi olma yolunda. 800V mimarisi sayesinde 15 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna erişebilen ME-S, Porsche’nin Taycan‘ına göz kırpacak niteliklerde. Dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan otomobil 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık 3 saniyede tamamlayabiliyor.


Konpsept olmasının bir getirisi olarak kokpit bölümünde bir hayli fütüristik detaylara sahip olan ME-S, aktif 5G internet bağlantısı sayesinde anlık veri akışıyla kullanıcısına yardımcı olacak. Enovate’in ilk spor otomobil hamlesi olarak nitelendirebileceğimiz bu otomobili, hali hazırda üretimde olan SUV modeli ME7 destekleyecek ki bu projenin tasarımında Porsche 918 Spyder’ı çizen Türk Hakan Saraçoğlu’nun imzası var. Önümüzdeki süreçte adını çok dah fazla duyma ihtimalimiz olan bu Enovate’in hamlelerini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Porsche Taycan