reklamı kapat

POPÜLER

Honda HR-V altyapılı elektrikli otomobil için resmi açıklama yapıldı

26 Kasım 2018

Çin’de düzenlenen Guangzhou Otomobil Fuarı’nda sergilenen elektrikli otomobil konsepti, bölgedeki önemli bir ortakla banda taşınacak.

Elektrikli otomobil konusundaki girişimlerini yavaş yavaş hızlandırmaya başlayan Honda, bunu ilk olarak Uzak Doğu pazarında asfalta indirmeye hazırlanıyor. HR-V altyapısı üzerin geliştirdiği tamamen elektrikli crossover modelini Everus adıyla tanıtan marka, aradan geçen zaman diliminin ardından nihayet seri üretim haberini de resmiyete kavuşturdu. Çin’de düzenlenen otomobil fuarı kapsamında da gösterimi gerçekleştirilen konsept projeyi görünen şekli üzerinden üretim bandına taşıyacak olan Honda’nın bu konudaki bölgesel partneriyse GAC Motors olacak. VE-1 adıyla sergilenen modelle ilgili teknik detayları da paylaşan ikilinin, bu rakamları da seri üretimde büyük oranda korunması bekleniyor.


Teknik özellikler

Modelle ilgili paylaşılan verilere baktığımızda ilk olarak ebatları ön plana çıkartmak gerekiyor. 4.308 milimetre uzunluk, 1.824 milimetre genişlik, 1.625 yükseklik ve 2.610 milimetre aks mesafesi bu noktada karşımıza çıkan parçalar arasında. Aracın performans verilerine baktığımızdaysa ilk adımda tatminkar seviyelerden söz edildiğini görebiliyoruz. Üzerinde bir adet elektrik motoruyla gelen model 163 PS güç ve 280 Nm torka sahip olacak. 53,6 kWh‘lık batarya paketiyle birlikte NEDC standartlarının baz alındığı test koşullarında 340 kilometrelik menzil değeri paylaşılıyor. Otomobilin üretimi için Çin’de çok ciddi bir yatırım gerçekleştiren Honda ve GAC ikilisinin, satış ve fiyat süreciniyse önümüzdeki yıl içerisinde görmeyi umuyoruz.