reklamı kapat

POPÜLER

Honda’nın ilk seri üretim elektrikli otomobillerinden olacak Everus EV ile tanışın

Pekin Otomobil Fuarı 2018’de sahne alan Everus EV, şimdilik kendisiyle ilgili çok detay vermese de seri üretime geçişte kilit rol üstlenecek.

Geçtiğimiz yıl içerisinde tanıtımı gerçekleştirdiği Urban EV modelini, kısa vadeli elektrikli otomobil üretiminin üst sıralarına yazdığını açıklayan Honda, Pekin Otomobil Fuarı’nda listenin üst sıralarında piyasaya çıkacak yeni bir modelin tanıtımını gerçekleştiriyor. Sadece Çin ve Uzak Doğu pazarı için satışa sunulacağı söylenen Everus EV isimli bu modelini Guangzhou Automobile Group ortaklığıyla üretim bandına çıkarmayı planlayan marka, teknik değerleri paylaşmak konusunda ise şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor. Tasarımı ve ebatları itibarıyla HR-V‘ye yakınlığıyla ön plana çıkan Everus modelinin tasarım hatlarını ne denli koruyarak üretime geçeceği ise henüz bilgisini alamadığımız parçalar arasında.

Teknolojik desteklere önemli yatırım

Üretimiyle ilgili herhangi bir detay olmamasından ötürü tasarımsal hatları üzerinden birkaç cümle kurabileceğimiz konseptte, genel itibarıyla sprotif bir karakter olduğunu söyleyebiliyoruz. Ön bölümünde yer verilen geniş yapılı tamponla birlikte bizleri eski Honda modellerine götüren EVerus EV’de ışıklandırma grubunun üzerinde mavi şerit şeklinde çekilmiş ek LED panel oldukça hoş görünüyor. Yan tarafı ve tavan çizgilerinin de büyük oranda HR-V ile benzeştiği konseptin kokpiti de en azından şimdilik gün ışığından uzak. 2025‘e kadar uzanan süreçte toplam olarak 20 elektrikli otomobil ile karşımıza çıkmaya hazırlanan Honda’nın araç paylaşma ve asistan entegrasyonu gibi yanal desteklere de önemli yatırım yaptığı biliniyor. Sürecin bizleri nereye götüreceğini hep birlikte göreceğiz.