reklamı kapat

POPÜLER

AMOLED telefon

AMOLED ekranlı telefonlar için büyük 2020 açıklaması

AMOLED ekranlı akıllı telefon modelleri için büyük bir 2020 satış açıklaması yapıldı. Sektörün LCD’den uzaklaşması sürüyor. İşte detaylar;

Günümüzde AMOLED ekranlı yüzlerce farklı model bulunuyor. Biliyorsunuz artık giriş seviyesinde dahi AMOLED’li akıllı telefonlar karşımıza çıkıyor. Bu alanda bir araştırma yapan Counterpoint’e göre 2020’de AMOLED’li akıllı telefonların satışı tam 600 milyon üniteyi geride bırakacak. Bu rakamın 2019’a oranla tam yüzde 46’lık bir büyüme anlamıma geldiği aktarılırken, bu satışların yüzde 80’i pazarın en üstündeki isimlerin olacak. Burada bahsettiğimiz firmalar 2020’deki tahmin pazar paylarına göre sırasıyla Samsung, OPPO, Apple, Huawei, Vivo ve Xiaomi. Peki 2019’da durum nasıldı? Counterpoint açıklamasına göre 2019’da da durum çok farklı değildi. AMOLED ekranlı telefon satışlarının büyük bölümüne Samsung imzasını attı. İkinci sırada Apple, üçüncü sırada ise OPPO yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMOLED ekranlı telefonlar artık herkese hitap ediyor

Bu da elbette sevindiriyor. Peki bu panel teknolojisi neden bu kadar önem arz ediyor? Çünkü bu panellerdeki pikseller ayrı olarak kontrol edebiliyor. Bu sayede siyah üretimi için enerji harcanmıyor. Bu teknolojide siyah üretimi için pikseller kapatılıyor ve bu sayede derin, sızıntı olmayan siyahlar elde edilebiliyor. Aynı zamanda renkleri de çok daha canlı gösteren ekranlar, biliyorsunuz sadece telefon değil televizyon ya da akıllı saatlerde de yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Her açıdan iddialı yen yeni Xiaomi modeli

İLGİLİ HABERLER