reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil pazarında devrim yapabilecek pil gelişmesi

Elektrikli otomobil pazarı gelişiyor ve gelecekte araçları şarj etmek benzin almak kadar kısa olacak gibi görünüyor. İşte detaylar;

Elektrikli otomobil modellerinin şu an menzilleri kadar şarj sürelerinin yüksek olması da eleştiri alan yanları arasında yer alıyor. Çok hızlı sistemler geliştiriliyor ancak bunlar halen yeterince hızlı değil. İsrail merkezli StoreDot firması ise sadece beş dakika içerisinde doldurulabilecek lityum-iyon piller geliştirmiş ve Çin merkezli olarak üretime almış durumda. Bu üretilen pillerin elektrikli modeller üreten firmalara gösterim için kullanılacağı ve StoreDot firmasının Daimler, BP, Samsung ve TDK tarafından desteklendiği aktarılıyor. Bu 5 dakika şarj olabilen pillerin sürpriz olmadığı üzere çok yüksek güçlü şarj sistemlerine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor ve firmanın 2025 itibarıyla 5 dakikalık şarj ile 160 km menzil sunma hedefi bulunuyor.

Elektrikli otomobil pazarında şarj konusunda başka bir ilginç sistem de geliştiriliyor

Bunun arkasında direkt olarak Volkswagen yer alıyor. I.D serisi elektrikli otomobil modelleriyle gelecekte yer alacak firmalardan olan Volkswagen, bu araçların şarj sürecini otomatik hale getirecek bir yol bulmuş durumda. Firma bu konuda geliştirdiği  robotlardan yararlanmak istiyor. Bu halen prototip aşamasında olan robotlar bir araya gelerek otomatik olarak yol alabiliyor ve elektrikli otomobilleri örneğin bir garaj içerisinde tespit ederek kendi başlarına şarj edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistemin uygulama teminde çalışacağını yani kullanıcı kontrolünde olacağını aktaran Volkswagen, şimdilik her robota 25 kWh pil yerleştiriyor ve 50 kW şarj sunuyor. İhtiyaca, örneğin daha büyük bir pile sahip araca göre üçlü hatta dörtlü kurulumla bir araya gelebileceği aktarılan otonom şarj robotu, gelecek için gerçekten kullanışlı görünüyor.

İlgili Video