reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil pazarında ses getirecek bir pil gelişmesi daha

Elektrikli otomobil pazarıyla bağlı olarak pil teknolojisi de hızla ilerleme gösteriyor. Bu sefer yine önemli bir teknoloji gündemde yer alıyor.

Elektrikli otomobil modellerinin menzilleri artıyor ancak genel olarak şarj süreleri beklenen seviyeye gelemiyor. Sürücüler benzin alma zamanında şarj edilecek pillerin geleceği dönemi iple çekiyor ve bu konuda sağlam adımlar atılıyor. Bunlardan birisinin arkasında da Penn State Üniversitesi bulunuyor. Üniversite tarafından geliştirilen yeni pil teknolojisi, yine lityum-iyon temelli ancak sürece farklı yaklaşılıyor. Mevcut lityum-iyon piller çok düşük ve yüksek sıcaklarda bazı sorunlar yaşıyor. Üniversite araştırmacıları bu sorunları negatif terminale takılan ve pili hızla ısıtan ince bir nikel folyo ile geride bırakıyor. Söylendiği kadarıyla bu sayede elde edilen kısa ve keskin ısı değişimleri, pilin çok daha verimli bir şekilde şarj olmasını sağlıyor.

Bu bağlamda açıklanan rakam ise sadece 10 dakika şarj ile tam 320 km menzil seviyesinde yer alıyor. Bu da gerçekten çok ama çok iyi görünüyor. Yüksek maliyet getirmeyen bu “uzun ömürlü” yeni pilin ne zaman kullanıma gireceği bilinmiyor. Ancak gelecekte menzil ile saatlerce şarj bekleme dönemi tarihe karışacak gibi görünüyor. Elbette bu da oldukça sevindiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil pazarında şarj konusunda dün de önemli bir gelişme ses getirmişti

İsrail merkezli StoreDot firması ise sadece beş dakika içerisinde doldurulabilecek lityum-iyon piller geliştirdi ve Çin merkezli olarak üretime aldı. Bu üretilen pillerin elektrikli modeller üreten firmalara gösterim için kullanılacağı ve StoreDot firmasının Daimler, BP, Samsung ve TDK tarafından desteklendiği aktarılıyor. Bu 5 dakika şarj olabilen pillerin sürpriz olmadığı üzere çok yüksek güçlü şarj sistemlerine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor ve firmanın 2025 itibarıyla 5 dakikalık şarj ile 160 km menzil sunma hedefi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Volkswagen şarj sürecini robotlara yaptıracak