reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen
Volkswagen

Volkswagen destekli üretici, ilk sodyum-iyon pilli elektrikli aracı yollara çıkarıyor

 - Güncelleme: 28 Aralık 2023 10:26

Almanya merkezli Volkswagen destekli Çinli üretici Yiwei, ilk sodyum-iyon pilli elektrikli aracı piyasaya sürüyor.

Volkswagen tarafından desteklenen JAC Motors markası Yiwei tarafından ocak ayında yollara çıkarılacak ilk sodyum-iyon pilli elektrikli otomobil modeli dikkat çekmeyi başardı. Görebileceğiniz üzere basit bir şehir aracı olan model, aktarıldığı kadarıyla Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’ne bağlı teknoloji şirketi HiNa Battery’nin sodyum-iyon temelli hücrelerini içeriyor. Verilen bilgiye göre sodyum-iyon piller lityum-iyon pillere göre daha düşük enerji yoğunluğuna sahipler ancak bazı önemli avantajlar ile öne çıkıyorlar. JAC’a göre sodyum-iyon piller daha iyi düşük sıcaklık performansına (Soğuk havalar), daha yüksek şarj hızlarına, daha uzun ömürlere ve daha fazla dayanıklılığa yani ömre sahipler. Buradaki en büyük avantaj ise sodyum-iyon pillerde daha ucuz hammaddelerin kullanılıyor olması. Bu da maliyeti azaltarak elektrikli araç fiyatlarının düşmesini sağlıyor, biliyorsunuz sektörün bu aralar buna oldukça ihtiyacı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil pazarının temelini gelecekte ise katı hal pili oluşturacak. Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi menzil değerleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal pilleri ile çok daha fazlası yolda bulunuyor. Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde çok uzun zamandır BMW, Ford, QuantumScape, Solid Power ve Samsung gibi isimler aktif olarak çalışıyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil pil teknolojisi, daha uzun süre kullanım süresi sağlıyor ve zorlu şartlara da çok daha dayanıklı. Alanda devrim yaratması beklenen katı hal pilleri, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 km gibi menzilleri standart hale getiriyor.

Bu konuda adım atan firmaların başında BMW geliyor. Teknoloji üzerinde uzun zaman çalışan Solid Power firması, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz dönemde BMW ile olan ortaklıklarını bir adım ileriye taşıma kararı aldı. Solid Power’ın katı hal pili konusundaki araştırma / geliştirme, hücre tasarımı ve üretim uygulamalarının lisansını alan BMW, kendi prototip pil hücrelerini üretmek için şirketin pilot üretim hattını Almanya’daki kendi tesisinde kullanmayı amaçlıyor. İki üretici aynı zamanda geleceğe yönelik ortak ARGE çalışmaları yapacaklarını da açıklıyor.

Ancak bu ortaklığın meyveleri çok geç toplanacak. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre Solid Power katı hal pil örnekleri BMW’ye 2023 içerisinde gelecek, bu konuda gösterim yapılacak prototip araç 2025 yılında yollara çıkarılacak, kat hal piline sahip ilk seri üretim BMW elektrikli araç ise 2030 yılında yollara çıkarılacak. Bu bilgiyi en son BMW’nin Pil Hücresi Üretim Yetkinlik Merkezi (CMCC) yöneticisi Kurt Vandeputte de doğruladı, yeni dönemi maalesef 2030 yılından önce başlatmayacaklarını aktardı. Bu elbette üzücü görünüyor, Samsung da çıkış için 2027 yılına işaret ediyor.

Volkswagen destekli araç yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası