reklamı kapat

POPÜLER

LG robot

LG, şirin görünen bir yapay zekâ destekli akıllı robot tanıttı

 - Güncelleme: 02 Ocak 2024 11:43

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, tasarımı oldukça şirin görünen bir yapay zekâ destekli akıllı robot tanıttı.

Özellikle çocukların hoşuna gidecek bu ev içi kullanıma yönelik yapay zekâ destekli akıllı robot, LG tarafından CES 2024 kapsamında detaylandırılacak. Şimdilik ön tanıtımı yapılan ürün, tekerlekli yapıda iki bacak üzerinde yol alıyor, üstünde taşıma kolaylığı sağlayacak bir sap taşıyor ve önünde bir ekran barındırıyor. Bu ekranda çevre ile etkileşimi güçlendirecek “sanal gözler” gösterilen model, Qualcomm’un Robotics RB5 platformunu merkeze alıyor ve bu temel sayesinde çevresindeki insanların yüzlerini algılayabiliyor, evcil hayvanları ya da evdeki objeleri belirleyebiliyor ve taşıdığı sensörler ile bulunduğu ortamın sıcaklığını ya da nemini ölçebiliyor. LG’nin akıllı ev ürünleriyle bağlantı kurabilen ve bu sayede örneğin klimayı otomatik olarak ayarlayabilen model, evde tur atarak evcil hayvanlara göz kulak olabiliyor ya da yapay zeka üzerinden hırsızlık durumları hakkında bilgi gönderebiliyor. Farklı bilgiler alma ve yönetme açısından sesli iletişim kurulabilen yani mikrofon ile hoparlör taşıyan robot, aktarıldığı kadarıyla o tarafta ses algılama ve ses ayırt etme yeteneğine de sahip. Henüz kaça satılacağı hakkında bir bilgi olmayan akıllı ev yardımcısı, güzel görünüyor ancak benzerleri gibi çok satılacak yani çok sayıda eve girecek izlenimi oluşturmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LG, CES 2024’te başka ürünler de tanıtacak. Örneğin geçtiğimiz günlerde tüm detayları fuar kapsamında verilecek “LG mycup” isimli bir yıkama makinesi ses getirdi. Bu ürün hakkında bir ön tanıtım yapan LG Türkiye, resmi olarak şunları aktarmıştı: “Bu benzersiz temizlik çözümü, bardak kullanıcılarının günlük hijyenini artırmak için en son teknolojiyi içerirken, gelişmiş tasarımı da LG’nin çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtıyor. Sık bardak kullanan ve çevre bilincine sahip tüketicilerin sayısının artmasıyla birlikte LG mycup, temizleme sürecini basitleştiriyor ve yeniden kullanılabilir bardakların kullanımını teşvik ediyor.

Bu pratik yıkayıcı, LG mycup uygulaması aracılığıyla iki temizleme döngüsü (Hızlı Yıkama ve Ekstra Yıkama) arasından seçim yaparak tek seferde bir bardağı temizlemesine de imkan veriyor. Temizleme işlemi daha sonra üst ekran panelinde rahatlıkla görüntülenerek kullanıcıların yıkama durumunu kontrol etmelerine ve döngü tamamlandığında bir uygulama bildirimi almalarına olanak tanıyor. Her iki döngüde de kapsamlı ve hijyenik temizlik sağlamak için 65 derecelik bir sıcak su döngüsü kullanılıyor. Kabarcık jeti teknolojisini kullanan Hızlı Yıkama programı, bardakları yalnızca 30 saniyede temizliyor.

Ekstra Yıkama programı, süt ürünleri gibi temizlenmesi daha zor olan kalıntıları derinlemesine temizlemek için bardakları çok yönlü su jeti ve güçlü sıcak havayla temizliyor. Nazikçe kurutmak için entegre bir hava kurutma tasarımı kullanıyor. Minimum yer kaplayacak şekilde tasarlanan LG mycup’ın ince ve kompakt tasarımı, performanstan ödün vermeden alan kullanımını maksimuma çıkarıyor.

Yer tasarrufu sağlayan boyutları1 onu popüler kafelerden yoğun ofislere ve eğitim kurumlarına kadar çeşitli ortamlar için ideal kılıyor. Makinenin basit ama modern tasarımı, işlevsellik ve estetiği birleştirerek her türlü iç mekana kusursuz bir şekilde entegre oluyor. LG’nin ESG taahhüdü olan Herkes için Daha İyi Yaşam’ın bir parçası olarak, bu yenilikçi makine, su tasarrufu sağlamak için LG bulaşık makinelerinin çevreye duyarlı teknolojilerini içeriyor.

Örneğin, LG’nin Bubble-Jet teknolojisi, olağanüstü temizlik standartlarını korurken su kullanımını önemli ölçüde azaltıyor.2 Dahası, LG mycup, tek kullanımlık bardak atıklarını azaltan düşük karbonlu bir yaşam tarzı yaşamanın bir yolu olarak daha fazla insanı bardak kullanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.”

LG robot yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu